Twitter Facebook Linkedin Youtube

TÜRK FUTBOLU VE YABANCI FUTBOLCU SINIRLAMASI

Efe ERDEM

Malum, önümüzdeki hafta liglerin ilk devreyi kapatıp tatile girmesiyle 3 Şubat 2014 tarihine kadar her gün transfer bombalarıyla yatıp kalkacağız. Kulüp yöneticilerin milyon Euroları yine sorumsuzca saçışını izleyeceğiz, biraz da milli servetimizin böylesine harcanmasına üzüleceğiz. Bu kadar paraların harcandığı futbolda arzu edilen başarıların yakalanamadığı çok net ortadadır. Sonucunda Milli Takımımıza kadar yansıyan bir durumla karşı karşıyayız.

Son yıllarda futbolumuz, yabancı sınırlaması üzerinden tartışılıp dururken bir de şike, teşvik ve doping gibi konuların iyice ayyuka çıkması ile günden güne gerilemiştir. Bugün bir spor olmaktan çok, yaklaşık 1 trilyon Amerikan Dolarının döndüğü büyük bir endüstri haline gelen futbolda ülkemiz ne yazık ki hak ettiği yeri alamamıştır.

Ülkemizde futbola duyulan ilginin dünya genelinde en üst sıralarda yer almasına rağmen neden nüfusu bizden daha az olan İspanya, İngiltere, İtalya gibi ülkelerin başarılarının gölgesine bile yetişemiyoruz? Genç nüfusu bakımından zengin, spora olan ilgi alakanın her geçen gün arttığı ülkemizde ne yazık ki federasyonlarımız ve kulüplerimiz yeterince altyapıya, eğitime ve tesisleşmeye önem vermemektedir.

Bugün futbol kulüplerimiz, izin verilen sayıda yabancı ve altyapı eğitimini yurtdışında almış gurbetçi futbolcularla dolmuştur. Bilindiği gibi ülkemizdeki en üst lig olan Süper Lig 6+0+4 yabancı kuralına göre oynanmakta olup gelecek sezonda 5+0+3 yabancı kuralına göre oynanması planlanmıştır. Kadrosunda 10 yabancı futbolcu bulunduran bir kulübümüzün en az 4 yabancı futbolcusunu oynatamadığı düşünülürse bu futbolculara verilen milyon Euro’luk yıllık ücretlerin büyük bir israfa yol açtığı görülür.

Ülkemizde insanların ne şartlarda hayatlarını sürdürdüğünü düşünürsek, bu insanların aldığı bilet, forma, dergi vs. ile gelirini oluşturan kulüplerin daha dikkatli harcamalar yapması gerekmektedir. Yerli futbolcular tarafından bakacak olursak; en büyük hedefleri üç büyük kulüpten birine imza atabilmek olan bu futbolcular, yapacağı sözleşme karşılığında alacağı ücreti, vergiler sebebiyle (ülkemizde %5-15 diğer ülkelerde %45 civarında) futbolunu geliştirebileceği özellikle Avrupa ülkelerinde alamayacağını bildiği için bir anda hedefsiz kalacak futbolu da yıldan yıla gerileyecektir. Bu sebeple yeterince yurtdışına futbolcu ihraç edilememekte, ayrıca Milli takımımız da bu durumdan etkilenerek istediği başarıyı sağlayamamaktadır.

Avrupa ülkelerindeki yabancı sınırlamalarına şöyledir; (1)

Almanya

Şartlı Sınırsız

Sınırsız

En az 12 Alman futbolcu kadroda bulunması şartı var. En az 8 futbolcu ise altyapıdan yetiştirilmeli.

Avusturya

Şartlı Sınırsız

Sınırsız

Milli takım için en az 10 Avusturyalı futbolcunun kadroda bulunması şartı var.

Belçika

Şartlı Sınırsız

Sınırsız

En az 6 futbolcu altyapıdan yetiştirilmelidir.

Çek Cumhuriyeti

Sınırsız

En fazla 3 yabancı futbolcu

Fransa

AB futbolcuları + 4 yabancı futbolcu

En fazla 4 yabancı futbolcu

Galler

Sınırsız

Sınırsız

Hollanda

Şartlı Sınırsız

Sınırsız

18-19 ve 20 yaş futbolcular için asgari maaş şartı vardır.

İngiltere

Şartlı Sınırsız

Sınırsız

İngiltere’de alınan yabancı oyuncuların milli takımlarında oynama sayılarına bakılmaktadır.

İspanya

AB futbolcuları + 3 yabancı futbolcu

AB futbolcuları + 3 yabancı futbolcu

İskoçya

Sınırsız

Sınırsız

İsveç

Sınırsız

En fazla 3 yabancı futbolcu

İsviçre

AB futbolcuları + 5 yabancı futbolcu

AB futbolcuları + 5 yabancı futbolcu

İtalya

AB futbolcuları + 5 yabancı futbolcu

AB futbolcuları + 5 yabancı futbolcu

Norveç

Şartlı sınırsız

Sınırsız

14 yerli futbolcu arasında en az 2’si kulüpten yetişmiş olmalı

Polonya

Sınırsız

Sınırsız

Portekiz

Sınırsız

Sınırsız

Romanya

En fazla 5 yabancı futbolcu

En fazla 5 yabancı futbolcu

Rusya

Sınırsız

En fazla 7 yabancı futbolcu

Sırbistan

Sınırsız

Sınırsız

Türkiye

En fazla 10 yabancı futbolcu

En fazla 6 yabancı futbolcu

Ukrayna

Sınırsız

En fazla 7 yabancı futbolcu

Yunanistan

AB futbolcuları + 5 yabancı futbolcu

AB futbolcuları + 5 yabancı futbolcu

Tablodaki çoğu ülkede yabancı sınırlamasının olmadığı veya AB statüsündeki ülke futbolcularının yerli statüsünde oynatıldığı görülmektedir. Özellikle Almanya, Hollanda ve son zamanlarda dünya sıralamasında sıçramaya yapan Belçika’nın altyapıya verdiği önem gözden kaçırılmamalıdır.

Ülkemizin de futbolda daha iyi yerlere gelebilmesi adına kanaatimce yabancı sınırlaması kaldırılmalı, yerine takım kadrosunda belirlenen sayıda altyapı oyuncusu bulundurma zorunluluğu getirilmelidir. Örneğin yabancı sınırlamasının olmadığı ve ilk 18 kişilik kadroda altyapıdan en az 4 oyuncu bulundurulma zorunluluğunun getirildiği bir düzenleme hayata geçirilse; yabancı oyuncular bazında takımın ihtiyacına göre nokta atışı yapmak zorunda kalınmaz; istenildiği kadar yabancı ve yabancı genç oyuncu ile takımlarımız antreman yapabilir ve istediği kadarını deneyebilir. Böylelikle az sayıdaki yabancı futbolcu hakkına yüksek bonservis ücretleri ödeyen kulüplerimiz, yabancı oyuncu ihraç edebilir düzeye ulaşır, yabancı-yerli futbolcu arasında rekabet arttırılır, yabancı sınırlaması olan düzenlemede forma verilmesi gereken en az 5 yerli oyuncu zorunluluğu ortadan kalkacağı için, yerli oyuncu maliyetleri otomatik olarak düşer. Yine böylece, yüksek bedelli sözleşmelerin yerini daha düşük maliyetli sözleşmeler alır ve yerli oyuncu forma giyebilmek adına daha çok çalışır hale gelir

Böyle bir düzenleme ile kulüplerimiz, altyapı ve tesisleşmeye büyük önem vermek zorunda kalacaklardır. Takımda forma giyebilecek düzeyde en az 4, sakatlıklar cezalar göz önünde bulundurulduğunda en az 7-8 oyuncu bulundurmak zorunda olacaklarından gelirlerin belirli bir kısmını altyapıya harcayacaklar, daha çok altyapı oyuncusu çıkartmak zorunda kalacaklar ve tesislere, altyapı hocalarına, eğitime önem vereceklerdir. Genç futbolcu adayları da forma şansı için daha çok çalışacak, düşen ücret skalası sebebiyle yurtdışında oynamaya daha çok heves edecekler, sonucunda hem futbolcularımız, hem takımlarımız, hem Milli takım, hem de ülkemiz kazanacaktır. Elde edilecek başarılarla gururlanmak da bizlere kalacaktır.

.

Efe ERDEM

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

MODERN ZAMANIN GLADYATÖRLERİ: FUTBOLCULAR


______________________

(1) http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Cst_d%C3%BCzey_UEFA_ligleri_yabanc%C4%B1_futbolcu_s%C4%B1n%C4%B1rlamalar%C4%B1Sahipkıran Akademi Hakkında

Sahipkıran AKADEMİ; üniversite öğrencilerine çalışmalarını yayınlayabilecekleri bir platform sağlamak ve öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamak üzere, Merkezimiz çatısı altında yeni oluşturulmuş bir yapıdır. “Türkiye’nin geleceğinin mimarları, Sahipkıran’da buluşuyor!” sloganı ile gayretli ve üretken üniversitelileri, çalışmalarını bu platformda paylaşmaya ve SASAM’ın etkinliklerine katılmaya davet ediyoruz. Sahipkıran AKADEMİ üyeliği, tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. Üye olan öğrenciler, istedikleri zaman üyelikten çıkabilmektedirler. Üye olmak veya üyelikten çıkmak için bilgi@sahipkiran.org adresine, talebinize ilişkin e-posta göndermeniz yeterlidir. Talebiniz, en geç 3 iş günü içinde sonuçlandırılacaktır.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: