Twitter Facebook Linkedin Youtube

TAYVAN CORONA VİRÜSÜN EKONOMİK ZARARINI ÖNLEMEYE ÇALIŞIYOR

Tayvan,  Çin’de ortaya çıkan ve şu ana kadar 1600’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan Corona virüsü etkisinin, ekonomiye vereceği zararı azaltmaya yönelik hamleler yapıyor. Doğada bazı hayvanlarda bulunabilen, bu hayvanların tüketilmesiyle insanlara geçtiği düşünülen ve pislik etkisiyle yayıldığı ifade edilen virüsün dış ticarete olumsuz etkileri görülüyor. Çin ana karasının hemen yanı başında yer alan küçük bir ada ülkesi olan Tayvan da bu etkilerden kısmen nasibini almış durumda.

Çin’de çıkan Corona virüsü, bilindiği üzere daha önce ortaya çıkmış olan Mers, Sars gibi virüs türlerinden bir tanesidir.  Çin’de görülmesinin ardından farklı Asya ülkelerine de yayılmış durumdadır. Bunlardan bir tanesi de Tayvan. Tayvan’da 18 kişide Corona virüsüne rastlanmasının ardından Çin ile olan turizm ve bazı ticaret uygulamalarını askıya almıştı, peki Tayvan bu süreçten nasıl çıkmayı planlıyor. Tayvan Başbakanı Su Tseng-Chang, Çin ile ticari ortaklık güvenine dayanarak  ‘yumurtaları tek sepete koymamak gerek’ demişti. Bu ekonomik hamlenin amacı, aslında Çin anakarasında virüsün yayılmasının Tayvan’daki etkisini azaltmak içindi. Bu nedenle Çin ile olan turizmi bir süreliğine askıya aldı. Turizm, Tayvan GSYİH’sının yaklaşık %2’sini oluşturuyor.

Turizm’de etkisini göstermiş olan Corona virüs tehlikesinin vereceği zararı azaltmak düşüncesiyle Tayvan Ekonomi Bakanlığı, gece pazarlarında ve mağazalarda iç tüketimi teşvik etmek amacıyla  ‘kupon’ vereceğini ilan etti. Ekonomik işler bakan yardımcısı da, ‘tüketiciler harcayacak, hükümet indirim yapacak’ dedi. Tayvan turizmden gelecek olan olumsuz etkiyi bu şekilde azaltmayı planlıyor.

 

İkram ÇİFÇİ
Yazarın diğer yazıları için tıklayınız

 

Sahipkıran Akademi Hakkında

Sahipkıran AKADEMİ; üniversite öğrencilerine çalışmalarını yayınlayabilecekleri bir platform sağlamak ve öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamak üzere, Merkezimiz çatısı altında yeni oluşturulmuş bir yapıdır. “Türkiye’nin geleceğinin mimarları, Sahipkıran’da buluşuyor!” sloganı ile gayretli ve üretken üniversitelileri, çalışmalarını bu platformda paylaşmaya ve SASAM’ın etkinliklerine katılmaya davet ediyoruz. Sahipkıran AKADEMİ üyeliği, tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. Üye olan öğrenciler, istedikleri zaman üyelikten çıkabilmektedirler. Üye olmak veya üyelikten çıkmak için bilgi@sahipkiran.org adresine, talebinize ilişkin e-posta göndermeniz yeterlidir. Talebiniz, en geç 3 iş günü içinde sonuçlandırılacaktır.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: