Twitter Facebook Linkedin Youtube

FRANSA BÖLGESEL SECİM SONUÇLARI VE AVRUPA’YI BEKLEYEN TEHLİKE

Hasan BENER

Hasan BENER

Fransa’da 13 bölgenin yönetiminin belirleneceği bölgesel seçimlerin ilk turunu yüzde 29,5 ile aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi önde tamamladı. İlk tur seçim sonuçları, Fransa’nın geleceği için kaygı taşıyor. İlk sonuçlara göre radikal sağcı, göçmen ve İslam karşıtı Marine Le Pen’in Ulusal Cephe (FN) Partisi % 29,5, Cumhuriyetçi Parti % 27 ve iktidardaki Sosyalist Parti % 23, Avrupa Ekoloji ve Yeşiller % 6,5, diğerleri % 14. Le Pen’in partisi, 6 bölgede % 43 oya ulaştı ve 1. oldu. Seçmenlerin % 53,6’sı sandığa gitmedi. Şimdi gözler 13 Aralık’ta yapılacak 2. turda. Ve tabi partiler şimdiden 2017 milletvekili seçimlerine hazırlanacaklar. 2. turda sonuç ne olursa olsun, bugün Fransa’da aşırı sağcı FN birinci partidir.

Fransa şimdi ulusal birliği sağlamak için dış tehdit algısını güçlendirecek ve devlet dili daha da milliyetçi bir hal alacaktır. Bu arada içeride yabancı düşmanlığı kadar, İslamofobi de artacak ve Fransızlık vurgusu yanında Hristiyan kimliği vurgusu da güç kazanacaktır.

Parti programında yer alan hiç bir politika vaadi, ülke idaresine ilişkin olmayan ve tamamen diktatoryel bir sistemle yönetilen, baba Jean-Marie Le Pen’in kurup kızı Marine Le Pen’in devraldığı FN’nin oylarının bu derece yükselmesinin en önemli nedenleri; Fransa’daki ekonomik krizin siyasi krizi beraberinde getirmesi, sistemin lider çıkmasını engellemiş olması, artan işsizlik oranı ve en önemlisi de Charlie Hebdo olayları ve Paris saldırılarının Müslümanlara mal edilip dünyada artan İslam düşmanlığının Fransa’daki yansımalarıdır.

Fransa, tarihi boyunca dünyada ideolojik akımların pilot bölgesi olmuştur. Fransa’da artan aşırı sağcı akımın önümüzdeki yıllarda tüm Avrupa’yı kapsaması kaçınılmazdır. Paris olaylarından sonra olağanüstü hal ilan edilip insan hakları bildirgesinin 15. maddesinin askıya alınması, cami ve derneklerin kapatılması ve Müslümanlara yönelik saldırıların artması, Avrupa’da yakin tarihte bir cadı avının başlayacağının göstergesidir. Avrupa’da yaşayan Türklerin bu tehlikeyi göz ardı etmeden biran önce yaşadıkları ülkelerde vatandaşlıklarını alıp siyasal katılımı sağlamaları ve siyasi partilerde görev almaları elzemdir.

.

Hasan BENER
SASAM Fransa Danışma Kurulu Üyesi

Aday Uzman Hakkında

SASAM kadrosunda yer almak isteyen adaylar için, 3 aylık bir ön üyelik süreci uygulanmaktadır. Bu üç aylık süre sonunda adayın sitemizde yayınlanan çalışmaları, Merkezimizin düzenlediği etkinliklere ve çalışmalara katılımı, Merkezimizin tanıtımına katkısı vb. hususlar dikkate alınarak, SASAM kadrosuna kabul edilip edilmemesi hususu karara bağlanmaktadır.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: