Twitter Facebook Linkedin Youtube

GAZ, TÜRKİYE VE İSRAİL’İ YAKINLAŞTIRIYOR

EL PAİS – BLOGS İNTERNACIONAL 

Türkiye ile İsrail arasında yaşanan krizin başladığı Mayıs 2010’dan beri, İsrail’in Mavi Marmara liderliğindeki insani yardım filosuna saldırının bir sonucu olarak Ankara ve Tel Aviv arasındaki ilişkiler, görünüşte tıkanmıştı. Bugün ise İsrail ve Türkiye’nin komşularından izole olmuş ortak durumları ve karşılıklı çıkarlarının ağırlığı, ikili ilişkilerin normalleşme seviyesine gelmesini zorunlu kılmaktadır.

Yetkili makamların açıklamalarına göre, ilk olarak geçen Aralık ayından bu yana yargısal anlaşmazlıkları çözmek ve adı geçen gemide İsrail güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden 9 kişinin ailelerine ödenecek maddi tazminat miktarını görüşmek için, müzakerelere yeniden başlandığı iki ülke kamuoylarına duyurulmuştur.

Her şey gösteriyor ki; Türkiye hükümetinin 30 Mart Yerel Seçimlerinde elde etiiği zaferden sonra, ABD arabuluculuğundaki süreç meyvelerini verdi. Türkiye, Benjamin Netenyahu hükümetinin sunduğu 20 milyon Euro’luk teklifi kabul etmeye istekli görünüyor.

Büyükelçilerin karşılıklı olarak geri çağırıldığı, diplomatik ilişkilerin maslahatgüzar seviyesine indirildiği bu yıllarda, iletişim kanallarının tamamen kesilmediğini belirtmekte fayda var. İkili ticaret, bu yıllarda ikiye katlandı. 2009’daki verilere göre 2.6 milyon doları geçerek geçen yıl 5.1 milyon dolara ulaştı.

Bu gelişmeler ışığında iki ülke, ekonomik alanda enerjiye daha fala konsantre olarak, yeni ilişkilerin daha açık bir şekilde hızlandırılacağının işaretlerini veriyorlar. Böylece İsrail, yeniden doğalgaz aradığı Leviatan bölgesinden Türkiye’nin Ceyhan limanına kadar uzanan 450 kilometrelik mesafede inşa edilmesi planlanan sualtı boru hattı inşa projesine güç kazandırabilecek.

Çok açık ki; İsrail’in bu olağanüstü gaz varlığı, bölgedeki enerji güvenliği denklemini değiştirecek. Bu durum, sadece Tel Aviv’in güvenilmez tedarikçilere bağımlılığını ortadan kaldırmayacak, aynı zamanda Ankara’nın Moskova’ya bağımlılığının azalması anlamına gelecek. Bununla birlikte, (Ukrayna krizinde olduğu gibi) Rusya’nın emirlerine ve keyfi uygulamalarına karşı diğer Avrupa ülkeleri için de enerji konusunda Rusya’ya bağımlılıklarının azaltılabilmesi ümidini verecek.

Bu proje, sektörde 10’dan fazla şirketi boru hattı inşası sözleşmesini kazanmak için izdiham yarışına tutmuştur. Bunların arasında en önemlileri, Türk basınında çıkan iki Türk şirketidir: Turcas petrol ve Zorlu grup. Bu iki şirket, İsrail’de yıllardır enerji arama faaliyetlerinde bulunmuş şirketlerdir.

Her halükarda teknik ve politik zorluklarla çevrelenen bu proje, aşırı iyimser bakıldığı takdirde bile, 2017 yılında faaliyete geçebilir. Çünkü bu hat, Suriye ve Lübnan sularını kullanarak Akdeniz’in doğu kıyısından geçemeyecek bir boru hattı demek oluyor ki, ne Beyrut ve Şam bu fikri destekler görünüyor, ne de Tel Aviv’in kendi enerji güvenliğini bu komşularıyla uzlaşı yoluyla çözmesi inandırıcı gözüküyor. Bu durum, projeyi gerçekleştirmek için Kıbrıs sularında iş yapmayı zorunlu kılıyor. Ama bütün bunlardan daha zoru, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs otoriteleri arasında 50 yıldan fazla süregelen sorunların üstesinden gelinmesini gerekiyor. Bu alanda olumlu bir not ise Kıbrıs Rum kesimi lideri Nikos Anastasias ve Türk kesimi lideri Derviş Eroğlu’nun 11 Şubattaki ortak bildirisinde; bölgeli ve iki toplumlu, Avrupa birliğine entegre olmuş tek bir Kıbrıs için müzakerelere yeniden başlandığının duyurulması olmuştur. (Jesus A.Nunez 08/05/2014)

.

Çeviren: Mustafa ÜNSAL

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Sahipkıran AKADEMİ kategorisinde yayınlanan diğer yazılar için tıklayınız.

Sahipkıran Akademi Hakkında

Sahipkıran AKADEMİ; üniversite öğrencilerine çalışmalarını yayınlayabilecekleri bir platform sağlamak ve öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamak üzere, Merkezimiz çatısı altında yeni oluşturulmuş bir yapıdır. “Türkiye’nin geleceğinin mimarları, Sahipkıran’da buluşuyor!” sloganı ile gayretli ve üretken üniversitelileri, çalışmalarını bu platformda paylaşmaya ve SASAM’ın etkinliklerine katılmaya davet ediyoruz. Sahipkıran AKADEMİ üyeliği, tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. Üye olan öğrenciler, istedikleri zaman üyelikten çıkabilmektedirler. Üye olmak veya üyelikten çıkmak için bilgi@sahipkiran.org adresine, talebinize ilişkin e-posta göndermeniz yeterlidir. Talebiniz, en geç 3 iş günü içinde sonuçlandırılacaktır.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: