Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM BAŞKANI KARAKÖSE “AZERBAYCAN-İRAN GERGİNLİĞİ VE TÜRKİYE’NİN POZİSYONU” PANELİNDE KONUŞTU

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezinin (SASAM) katkılarıyla, Azerbaycan Milli Direniş Teşkilatı ve Hür-Türk Platformu koordinesinde “Azerbaycan-İran Gerginliği ve Türkiye’nin Pozisyonu” başlıklı panel Ankara King Otelde gerçekleştirildi. Panele Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezinden ve Azerbaycan Milli Direniş Teşkilatından yetkililer ve çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşının okunmasıyla başlayan programda SASAM Başkanı Mesut Emre Karaköse, AMDT Türkiye Temsilcisi Macit Araz ve Bekir Ali Yüksel konuşmalarını yaptılar. Soru-cevap bölümünün ardından program sona erdi.

Paneldeki konuşmasında Başkan Karaköse İran Türklüğünün tarihi ve coğrafi konumuna değindikten sonra, İran’ın bölgesel güven ve istikrarı tehdit eden yaklaşımının kendi halkı için de sorun oluşturduğunu belirtti. SASAM’ın bu konudaki çalışmalarının konunun taraflarınca dikkatle takip edildiğini ve bu çalışmaların artarak devam edeceğini ifade etti. Karabağ Zaferi sonrasında oluşan denklemlerin İran’ın hesaplarını alt üst ettiğini, Zengezur koridorunun açılmasıyla birlikte bölgedeki jeopolitiğin tamamen yeniden şekilleneceğini vurguladı.

İran, Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinin özellikle son 30 yılına dikkat çeken Bekir Ali Yüksel, tehditkar siyasetin bölge istikrarına zarar verdiğini, Karabağ’daki galibiyetin ve Bakü’deki zafer töreninin Azerbaycan ve Türkiye’yi git gide yakınlaştırdığını ifade etti.

AMDT Türkiye Temsilcisi Macit Araz konuşmasında özetle İran Türkleri’nin hak ettiği güce sahip olacağı bir sistem tesis edilmedikçe mevcut yönetimin sürdürülebilir olmadığını, Fars şövenizminin Türk düşmanlığı üzerine kurulu olduğunu, şiilik inancının bölgede güç tesisine yönelik siyasal bir araca dönüştürüldüğünü ifade etti.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: