Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM YETKİLİLERİNDEN KAZAKİSTAN MEDYASINA AÇIKLAMA

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) Başkanı Mesut Emre Karaköse ve Başkan Yardımcısı Cesurhan Taş, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Liderler Zirvesini Kazakistan medyasına değerlendirdi.

15-16 Mart 2023 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek olan Liderler Zirvesi ve Dışişleri Bakanları Konsey toplantısını takip etmek üzere Kazakistan Haber 24 ve İpekyolu televizyon kanallarının temsilcileri, SASAM yetkililerine zirve toplantısına ilişkin sorular sordu. Kazakistan kamuoyunda Türk Dünyasına ilişkin çalışmaları nedeniyle tanınan ve Kazakistan Devlet kurumlarıyla yakın işbirliği içinde çalışan SASAM’ın konuya ilişkin analizlerinin kendileri için taşıdığı önemi belirten medya mensupları, zirvenin Kazakistan’dan ilgiyle takip edildiğini belirtti.

SASAM Başkanı Karaköse konuya ilişkin açıklamalarında şunları kaydetti: “Yaklaşık 30 yıllık zorlu bir yolculuğun sonunda 2021 yılında Türk Konseyi İstanbul Zirvesiyle Türk Devletleri Teşkilatı adını aldı. Bu bir isim değişikliğinin ötesinde bir paradigma değişikliği olarak büyük bir anlam taşıyor. Özbekistan dahil beş daimi üye, Türkmenistan ve KKTC’nin gözlemci üye sıfatıyla yer aldığı Teşkilat uluslar arası platformda belirleyici bir aktör olma yolunda hızla ilerliyor. 16 Mart zirvesi ise ülkemizin yaşadığı büyük deprem felaketinin hemen ardından ‘Afet, Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım’ konularının ele alınacağı olağanüstü bir zirve. Deprem felaketinin hemen ardından Türk Dünyası ülkeleri ilk andan itibaren büyük bir dayanışma örneği sergiledi. Adeta seferberlik ruhuyla yardıma koştular. Bu gayret ve çabalar, acımıza ortak olmaları bizim için çok değerli. İyi ve güzel günlerde olduğu gibi zor ve karanlık zamanlarda da birbirimizin yanında olmamız gerektiğini bir kere daha gördük. İlk günden itibaren tek yürek olduk. Teşkilata üye devletlerden gelen binlerce arama kurtarma personeli, yüzlerce vatandaşımızı enkazdan sağ olarak çıkardı. Binlerce çadır, insani yardım, aşevleri, sağlık personelleri ile kardeşlerimiz yanımızda durdu. Bu zirve benzer felaketler yaşanması durumunda izlenecek yol haritasının da ele alınacağı bir toplantı olacak.”

Başkan Yardımcısı Cesurhan TAŞ ise “Tarihteki birliğimizi geleceğe taşımak için bilim, sanayi, teknoloji ve ekonomi alanlarında da yakın çalışmalıyız. Türk Devletleri Teşkilatı bu güç birliği için büyük bir fırsat sunmaktadır” dedi.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: