Twitter Facebook Linkedin Youtube

KAZAKİSTAN’IN YENİ STRATEJİK HEDEFLERİ AÇIKLANDI

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, yeni yasama yılının açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkesinin yeni ekonomi politikasını ve stratejik hedeflerini açıkladı. Ülkenin seyriyle ilgili önemli ipuçları barındıran konuşmayı SASAM Başkanı Mesut Emre KARAKÖSE, Kazakistan’ın 24 Haber kanalına değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Tokayev, Parlamento’nun yeni yasama yılının açılış töreninde, geleneksel halka sesleniş konuşmasını yaptı. Konuşmasında Kazakistan’ın ekonomik olarak kendi kendine yeterliliğini sağlamak, imalat sektörünü geliştirmek, yer altı kaynaklarını çıkarmak, savunma sanayisini güçlendirmek, tarım sektörünü geliştirmek ve transit gücü olmak gibi hedefler belirlediğini ifade etti. “Adil Kazakistan’ın Ekonomik Seyri” başlığını taşıyan halka seslenişinde Tokayev, “Avrasya’nın önemli transit gücü olmanın” yeni stratejik görev olduğu, dünyadaki mevcut zor jeopolitik durumu dikkate alarak ülkenin yeni ekonomi politikasını gözden geçirdiklerini belirtti.

SASAM Başkanı Karaköse konuya ilişkin olarak kısaca şunları söyledi; “Kazakistan’da devam eden siyasi ve hukuki reform ile sistem yenileniyor. Vatandaşların ülke siyasetine katılımı güçlenerek gelişiyor. Güçlü Cumhurbaşkanlığı, etkili parlamento ve hesap verebilen hükümet modeli kurgulanıyor. Kurulan beş yeni bakanlık bunun bir göstergesi. Bununla birlikte nükleer santral yapımı için referanduma gidileceğinin açıklanması yeni yönetimin paradigmasına ilişkin önemli bir işaret. Dünyanın en büyük uranyum üreticisi olan Kazakistan bu noktada atılacak adımı halkına soruyor. Konuşmada ekonomide kısa vadede sonuç verecek adımlar atılacağı görülüyor. Jeopolitik bir bakış açısıyla Avrasya’yı bütünleştirecek projelere ağırlık verileceği öngörülüyor. Gelişen ve güçlenen bir ülke olarak Kazakistan’ın ekonomik gücünü bir kaç yıl içinde ikiye katlaması şaşırtıcı olmayacaktır.”

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: