Twitter Facebook Linkedin Youtube

ULUSLARARASI TÜRK KÜLTÜR VE MİRAS VAKFI BAŞKANI BÜYÜKELÇİ GÜNAY EFENDİYEVA 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI İÇİN MESAJ YAYIMLADI

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Büyükelçi Günay Efendiyeva 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için Mesaj Yayımladı.  Mesajı aşağıda dikkatinize sunuyoruz.

“Geçmişinin her sayfasında şan ve gururun tecessüm olunduğu mağrur Türk milletinin ulusal birliğinin, bağımsızlığının sarsılmaz ifadesine dönüşmüş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara hediye edilmiş 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle can Türkiyemizi en samimi duygularla kutluyorum!

Türk halkının millî iradesini, mücadele azmini simgeleyen bu tarihin çocuklara armağan edilmesi atalarımızdan kalan Vatanımızın muhafazasına, değerlerimizin yaşatılmasına verilen önemin göstergesidir. Çünki, dünyamıza masumiyeti, mutluluğu katan çocuklarımız aynı zamanda geleceğimizin emanetçileri, kültürel ve manevi servetlerimizin mirasçılarıdırlar. İstikbalimiz çocuklarımızın omuzlarında yükselirken, yarınlarımızın umudu da onlar olacaklar.

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı her zaman olduğu gibi çocuklarımızı asla unutmayarak, onlara umut olmak,  birlik ve beraberlik sağlamak için geniş kapsamlı projeler başlatmıştır. Onlardan biri olan “Türk Çocuklarına Sevgi ile” adlı uluslararası proje kapsamında Türk halklarının yanı sıra tüm dünya çocuk ve gençleri Türkiyede depremden etkilenen çocuklara desteklerini sergilemektedirler.

İnanıyorum ki, içinden geçtiğimiz bu zor süreçte yaralarımızı hep birlikte sararak, üzüntüleri, acıları, kayıpları geride bırakmayı başaracak, birlik ve beraberlik duygusuyla aydınlık yarınlara doğru el-ele ilerleyeceğiz!

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yılında ülkenin ulusal egemenliğini kutluyor, tüm dünya çocuklarına ise sonsuz barış ve refah, sağlık ve huzur diliyorum!

Günay Efendiyeva

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı

Bakü, 23 Nisan 2023

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Hakkında:

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in girişimi ve Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye Cumhurbaşkanlarının destekleriyle kurulan Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı’nın tüzüğü, 23 Ağustos 2012’de Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin (şimdiki adıyla Türk Devletleri Teşkilatı) Bişkek Zirvesi’nde kabul edildi. Vakıf, 11 Eylül 2015 tarihinde düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Astana Zirvesi’nde Büyükelçi Günay Efendiyeva’nın Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı’nın ilk Başkanı olarak atanmasıyla faaliyetlerine başladı. Vakfın Sekretaryası Bakü’de bulunmaktadır.  Vakfın Başkanlığını halen Büyükelçi Günay Efendiyeva yürütmektedir.

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı, proje ve programların desteklenmesi ve uygulanması yoluyla Türk dili konuşan halkların kültür ve mirasını korumayı, incelemeyi ve tanıtmayı amaçlıyor. Vakıf, bu amaçları gerçekleştirmek için ilgili kuruluşlarla iş birliği yaparak kültür, eğitim, bilim, insan hakları, turizm, bilgi ve iletişim alanları ve Türk halkları arasındaki diğer öncelikli alanlardaki faaliyetleri destekliyor.

Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı aşağıdaki alanlarda faaliyet göstermektedir:

  • Türk kültür ve mirasının korunması, muhafazası, restorasyonu ve tanıtımı;
  • Türk kültür ve mirasının korunması, restorasyonu ve tanıtımına yönelik bilimsel ve teknik sorunların çözülmesi;
  • Türk kültür ve mirasının korunması, restorasyonu ve tanıtılması alanında uzmanların yetiştirilmesi;
  • seminerler, eğitimler, konferanslar, kongreler ve saha araştırmaları ile sergilerin düzenlenmesi;
  • elektronik ve basılı formatlarda süreli yayınların hazırlanması;
  • yarışmalar, festivaller, turnuvalar vb. düzenlenmesi;
  • Türk dili konuşan halkların yaşadığı bölgelerde geleneksel sanatların ve uygulamalı sanatların yeniden canlanmasını, desteklenmesini ve gelişmesi;
  • fikri mülkiyet haklarının korunmasında sanatçılara, ressamlara ve diğer yaratıcı sanatçılara yardım edilmesi.

Vakfın internet sitesi: https://itchf.org/

Detaylı bilgi için;

Tel       : (+99412) 4920737

E mail  : info@itchf.org

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: