Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM BAŞKANI KARAKÖSE VİETNAM MİLLİ GÜNÜ RESEPSİYONUNA KATILDI

Vietnam Milli Günü için Ankara’da bir resepsiyon düzenlendi. Vietnam’ın Ankara Büyükelçisi Do Son Hai’nin ev sahipliğinde bir otelde düzenlenen etkinlikte Vietnam’ın kuruluşunun 78. yıl dönümü kutlandı.

Resepsiyona Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar, Vietnam’ın Ankara Büyükelçisi Do Son Hai, diplomatik misyon temsilcileri, düşünce kuruluşu temsilcileri ve davetliler katıldı. Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi adına SASAM Başkanı Mesut Emre Karaköse’nin katıldığı program iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Bağımsızlığını 2 Eylül 1945’te ilan eden Vietnam’ın milli günü anısına verilen resepsiyonun açılış konuşmasında Büyükelçi Hai, Türkiye ve Vietnam arasındaki güçlü ilişkiye değindi. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 45. yıl dönümü olduğunu belirten Hai, diplomatik ilişkilerde birçok alanda önemli gelişmelere tanık olunduğunu ifade etti. Hai, iki ülke arasındaki ticari ve savunma iş birliğinin giderek artan bir ivmeyle ilerlediğini kaydetti. Büyükelçi Hai Vietnam ile Türkiye’nin siyasi ve ekonomi başta olmak üzere birçok alanda dostluk ilişkilerini sürdürdüğünü belirtti. İki ülkenin savuma alanındaki işbirliğinin de karşılıklı heyetler arası ziyaretler sayesinde giderek geliştiğini dile getiren Hai, Ankara ile Hanoi arasında son yıllardaki karşılıklı ziyaretler hakkında bilgi verdi. Hai, 6 Şubat’taki depremlerin ardından Vietnam’ın Türkiye’ye iki arama kurtarma ekibi gönderdiğini dile getirdi. Bu adımla Hanoi yönetiminin ilk kez uzak bir ülkeye arama kurtarma çalışmalarına katkıda bulunmak için ekip gönderdiğini, bunun da Türkiye ile Vietnam arasındaki iyi ilişkilerin bir nevi kanıtı olduğunun altını çizdi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar, kutlama töreninde yaptığı konuşmada, bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü, Vietnam ile diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 45’inci yılını kutladıklarını ifade etti. Türkiye ile Vietnam arasında dostane ilişkiler olduğunu dile getiren Akçapar, iki ülke arasındaki ilişkilerde son 45 yılda önemli bir mesafe katedildiğini kaydetti. Akçapar, Türkiye’nin Hanoi Büyükelçiliğini 1997’de, Vietnam’ın Ankara Büyükelçiliğini 2005’te açılmasının iki ulusun yakınlaşmasında kritik rol oynadığına işaret etti.

Bakan Yardımcısı Akçapar, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin ardından Vietnam hükümetinin ve halkının Türkiye ile gösterdiği dayanışmanın iki ulus arasındaki dostluk bağlarının bir kanıtı olarak hatırlanacağını belirtti.

Türkiye’nin ASEAN ile ilişkilerini güçlendirmesinin önceliklerinden biri olduğunun altını çizen Akçapar, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın geçen ay Cakarta’da düzenlenen 5’inci Türkiye-ASEAN Sektörel Diyalog Ortaklığı Üçlü Toplantısına katıldığını ve burada Vietnam Dışişleri Bakanı Bui Thanh Son ile de bir araya geldiğini anımsattı. Akçapar, gelecek dönemde Türkiye ile Vietnam arasındaki dostluk ve işbirliğinin, ortak çabaların mümkün olan her alanda daha da gelişeceğine inandığını kaydetti.

Konuşmalarının ardından günün anısında pasta kesildi. Etkinlikte, Vietnam ile ilgili video gösterimleri yapıldı. Fuaye alanında Vietnam’a özgü fotoğrafların ve geleneksel eşyaların bulunduğu eserler sergilendi. Davette, Vietnam mutfağından yöresel yemekler ikram edildi. Resepsiyonda ayrıca Vietnamlı çocukların Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gönderdiği dayanışma mektupları ve Vietnamlı arama kurtarma ekiplerinin deprem bölgelerindeki çalışmalarını gösteren fotoğraflar da yer aldı.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: