Twitter Facebook Linkedin Youtube

KAZAKİSTAN EĞİTİM VE BİLİM BAKANLIĞI FELSEFE, SİYASAL BİLİMLER VE DİN ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ İLE SASAM ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığına bağlı, Felsefe, Siyasal Bilimler ve Din Araştırmaları Enstitüsü ile Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) arasında işbirliği protokolü imzalandı. Merkezimizde yapılan imza törenine SASAM Başkanı Mesut Emre Karaköse ve Başkan Yardımcısı Cesurhan Taş ile Enstitü Başkan Yardımcısı Ules Nyssanbek, Enstitü Baş Araştırmacısı Dinara Janabayeva, Enstitü Araştırmacısı Aydana Erjanova katıldı.

Felsefe, Siyasal Bilimler ve Din Araştırmaları Enstitüsünün temel amacının, Kazakistan’ın ulusal kalkınma hedeflerine ulaşmada manevi ilke, değer ve erdemleri araştırmak ve ortaya koymak olduğu belirtildi. Enstitü ile SASAM’ın ortak çalışma alanları olduğu ve bu alanlarda geliştirilecek işbirliğinin iki ülke ilişkilerine olumlu katkı sağlayacağı konusunda fikir birliğine varıldı.

Görüşmede, kalkınmanın manevi temellerini saptama konusunda böylesi çalışmalar yapılmasının gerekliliği vurgulandı. Konuk heyet SASAM’ın daveti üzerine gerçekleştirilen Türkiye ziyaretinde önemli işbirliği imkanları yakaladıklarını belirterek teşekkürlerini sundular.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti bildiren Başkan Karaköse Türkistan coğrafyasında yayılma tehlikesi gösteren aşırılık yanlısı fikirler ve örgütlerle her alanda mücadelenin gerekliliğine vurgu yaptı. Bu doğrultudaki çalışmaların Afganistan krizi sonrasında önemini bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti.

Müzakerelerin ardından program, SASAM Başkanı Mesut Emre Karaköse ile Enstitü Başkan Yardımcısı Ules Nyssabek’in işbirliği protokolünü imzalaması, karşılıklı hediyelerin takdimi ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: