Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM TEMSİLCİLERİ KIRGIZİSTAN’IN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

SASAM heyeti Kırgızistan Cumhuriyetinin Ankara Büyükelçiliğini ziyaret etti. SASAM Başkanı Mesut Emre Karaköse, Başkan Yardımcısı Cesurhan Taş ve Genel Sekreter Muhammed Işık’tan oluşan heyetimize, Büyükelçi Sayın Kubanychbek Omuraliev, Büyükelçilik Müsteşarı Aibek Akaev ve Kültür Ataşesi Begimai Bakıtbek ev sahipliği yaptı. Kırgızistan’da 10 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirilen ve seçim komisyonu tarafından kesin sonuçları açıklanan cumhurbaşkanlığı seçimi ve hükümet sistemi değişikliği referandumu sonuçları ele alındı. Heyetimiz seçim sonuçları nedeniyle iyi dilek ve temennilerini iletip, kutlamada bulundu. Seçim sonuçlarının Kırgızistan, Orta Asya bölgesi ve Türk Dünyası için olası etkileri değerlendirildi. Bundan sonraki süreçte Türk-Kırgız ilişkilerinin daha ileri düzeylere taşınması için olası işbirliği imkan ve fırsatları ele alındı.

SASAM’ın da desteklediği ve Mart ayında düzenlenmesi planlanan “Türk Enerji Birliği Kongresi” ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Büyükelçi Omuraliev; Kırgızistan ve Türkiye’nin ortak köklerden beslendiklerini ve asırlar boyu yan yana yürüyen halklarımızın ilelebet birlikte yürümesi için çalışacaklarını belirtti. “Türkiye’nin tecrübeleri bizim için çok önemli ve değerli. Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan Türkiye’nin bundan sonra da varlığını yanımızda hissetmek güvence kaynağımızdır.” dedi. SASAM Başkanı Karaköse ise “Kırgızistan olmadan Türk Dünyası eksik kalır. Kırgızistan medeniyetimizin beşiğidir. Demokrasi pratiği ile çevresine örnek teşkil etmektedir. Kardeşliğimizin gereği olarak, ilişkilerimize zarar verebilecek yapılardan ve operasyonel zemin oluşturabilecek grupların varlığından korunmalıdır. Diplomatik ilişkilerimiz üst düzeyde devam ederken ticari ve ekonomik ilişkilerimiz de olması gereken noktaya taşınmalıdır.” dedi.

Merkezimizin Kırgızistan’a ilişkin bazı çalışmalarının özeti paylaşıldı. SASAM’ın Türk Dünyasına verdiği özel öneme ve çalışmalarının süreçlere olan katkılarına işaret edildi.

Karşılıklı hediyelerin takdimi sonrasında hatıra fotoğrafı çekildi. İçten kabulleri ve ev sahiplikleri için Sayın Büyükelçiye ve büyükelçilik çalışanlarına teşekkür ederiz.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: