Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM, KIRGIZ HALK YAZARI ASAN CAKŞILIKOV ONURUNA DÜZENLENEN ETKİNLİĞE KATILDI

Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinin desteğiyle, ünlü Kırgız halk yazarı Asan Cakşılıkov’un 70. yaşına basması münasebetiyle edebiyatseverlerle buluşması TÜRKSOY binasında gerçekleştirildi.

24.10.2019 günü Kırgız Milli Yazarı Asan Cakşılıkov’un doğumunun 70. yılına atfedilen edebiyat gecesi Kırgızistan Büyükelçiliği, Türksoy, Avrasya Yazarlar Birliği işbirliği ile düzenlendi. Geceye bilim, kültür, iş çevresinden insanlar ve Ankara’da yaşayan Kırgız vatandaşları katıldılar. Ankara Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan programda Kırgız halk şarkıları, komuz ezgileri, Manas Destanından bir parça icra edildi ve Cakşılıkov’un eserleri Kırgızca ve Türkçe okundu. Gecenin sonunda etkinlik için memnuniyetini belirten yazar kardeş iki halkın dostluk ve dayanışması için dualar etti.

Kırgızistan Yazarlar Birliği Başkanlığı döneminde dünyaca ünlü yazar Cengiz AYTMATOV ile yakın mesai yapan yazar ve şair Asan CAKŞILIKOV’un 70. doğum günü kutlamasında Kırgızistan Büyükelçisi, TÜRKSOY halk şairleri, bilim ve kültür insanları ve gençlerin katılımı dikkat çekti. Ankara’da Türksoy Uluslararası Teşkilatı Salonunda yapılan programda Manas Destanından bölümler okundu, şiirler söylendi ve kopuz ezgileri dinlendi.

Asan Cakşılıkov, Türk Dünyası için adeta yaşayan bir Manas, çağdaş bir Yunus Emredir. Düzenlenen programa Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanychbek Omuraliyev’in özel daveti üzerine SASAM Heyeti olarak katılım sağladık. Kırgız yazar, şair, Manasçı Asan Cakşılıkov’un 70. doğum günü etkinliği kopuz eşliğinde Tanrı Dağlarından gelen esintilerin ruhlara işlediği, Türklüğün varlığı,birliği,dirliği için Asan Agayın yaptığı yakarışlara hep birlikte “amin” denilen bir şölene dönüştü.

Asan Agaya uzun ömür diler, Sayın Büyükelçi başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederiz.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: