Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM TEMSİLCİLERİ TÜRKMENİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİNİN SERGİ AÇILIŞINA KATILDI

Türkmenistan’ın “Daimi Tarafsız Ülke” statüsünü kazanmasının 25. yılı vesilesiyle TÜRKSOY’da  “Türkmenistan-Tarafsızlık Ülkesi” Fotoğraf Sergisi düzenlendi. Sergi açılışına çok sayıda seçkin davetlinin yanı sıra SASAM temsilcileri olarak Mehmet Emre Yıldız, Ramazan Çelik, Beril Kahraman, İkram Çifçi, Hamid Cangeldi, Murat Özdemir katılım sağladı.

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde düzenlenen, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov’un ev sahipliğindeki etkinliğe Türkmenistan Ankara Büyükelçisi Işankuli Amanlıyev, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar ve birçok davetli katıldı.

Etkinliğin açış konuşmasını yapan Düsen Kaseinov, Türkmenistan’ın milli değerlerine sıkı sıkıya bağlı bir devlet olduğunu ve ilk günlerinden itibaren tüm dünya ülkeleriyle barışçıl ve dostane ilişkiler kurma noktasında çaba sarf ettiğini söyledi.

Konuşmasında, “12 Aralık 1995’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 185 ülkenin oy birliği ile ‘Türkmenistan’ın daimi tarafsızlığı’ kararnamesi kabul edilmiş ve geride kalan süre zarfında Türkmenistan bu statüsünü taviz vermeden sürdürerek tüm dünya devletlerinden büyük takdir görmüştür.” ifadelerini kullanan Kaseinov, Türkmenistan’ın daimi tarafsızlığının 25’inci yıl dönümü dolayısıyla Türk Dünyası’ndan 300 sanatçıyı bir araya getiren TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’nın 1500 eserlik koleksiyonundan derlenen bir sergi ve Türkmenistan’ın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin yansıtıldığı fotoğraf sergisi hazırladıklarını kaydetti.

Türkmenistan Büyükelçi İşankuli Amanlıyev, 2020’nin, ülkesinde “Türkmenistan’ın daimi tarafsız ülke yılı” olarak ilan edildiğini ve çok sayıda ulusal ve uluslararası etkinlik düzenlendiğini söyledi.

“Kültür ve sanat alanı halk diplomasisinin önemli bir biçimi olmakla, Türkmenistan’ın uluslararası arenada küresel ilerici dönüşümleri başlatıcı ülke olarak tanınması bağlamında özel bir önem kazanmaktadır.” değerlendirmesinde bulunan Amanlyev, söz konusu alanların, Türkmen devletinin evrensel barış, refah ve sürdürülebilir kalkınma sağlanmasına yönelik uluslararası iş birliğinin geliştirilmesini amaçlayan dış politikasının uygulanmasında önemli bir faktör olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu Türkiye ile Türkmenistan’ın tarihi, dili, dini, kültürü ve şerefli mazisi bir olan iki kardeş ülke ve millet olduğunu vurguladı.

Topçu, Türkmenistan’a verilen daimi tarafsızlık statüsünün BM Genel Kurulunda 185 üyenin oy birliğiyle onaylandığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Siyaset, ticaret, ekonomi, kültür ve eğitim başta olmak üzere her alanda devam eden iyi ilişkiler sayesinde ‘iki kardeş millet-iki devlet’ olarak atiyi de beraber kucaklayacağız inşallah. Dünya dursun, sen dur ata yurdum Türkmenistan duasıyla sözlerime son veriyor, sizleri tekrar saygıyla selamlıyorum.”

Etkinlikte AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir ve İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar birer konuşma yaparak, Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlık statüsünün önemine değindi.

Protokol konuşmalarının ardından TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’ya Türkmen kültür ve sanatının tanıtılmasına yönelik yapılan çalışmalara verdiği destek, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Berdi Sarıyev ve Dr. Emrah Yılmaz’a ise Mahtumkulu Firaki kitabının Türkçeye aktarılmasına sağladıkları katkılardan ötürü, TÜRKSOY’un 2014 yılında doğumunun 290. yıldönümü vesilesiyle ilan ettiği “Mahtumkulu Firaki Anma Yılı” kapsamında hazırladığı “Mahtumkulu Madalyası” taktim etti.

Sergide, yerli ve yabancı fotoğrafçıların Türkmenistan’ın kültür ve doğal güzelliklerini anlatan fotoğraflar yer aldı.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: