Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM TÜRKMENİSTAN’IN DAİMİ TARAFSIZLIĞININ 25. YIL DÖNÜMÜ KONULU TOPLANTIYA KATILDI

Türkmenistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından, Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi başta olmak üzere ilgili düşünce ve sivil toplum kuruluşları ve Türkmenistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunun katılımıyla 28 Nisan 2020 tarihinde Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlığının 25. yıl dönümü ve 2020 yılının “Türkmenistan – Tarafsızlığın ülkesi” yılı olarak ilan edilmesi vesilesiyle bir toplantı düzenlendi.

Video konferans yöntemiyle yapılan toplantıya Büyükelçisi Sn. İşankuli Amanlıyev ve İstanbul Başkonsolosu Muratgeldi Seyitmammedov, Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı Cesurhan Taş, Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı Muhammet Savaş Kafkasyalı, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (EİT-TSO) Genel Sekreteri Adem Kula, Türkmenistan misyonundan diplomatlar katıldılar.

Video konferansta Türkmenistan’ın Tarafsızlığının 25. yıl dönümü ve 2020 yılının “Türkmenistan – Tarafsızlığın ülkesi” yılı olarak ilan edilmesi, Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlığı hakkında ayrıntılı olarak bilgi verildi. Ayrıca, Türkmenistan’ın tarafsızlık politikasının tarihi ve önemi, uluslararası ve bölgesel istikrarı güçlendirmedeki rolü, bölgesel ve küresel barış ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında BM ve uzman kuruluşları ile işbirliği konuları ele alındı, Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlığının politik, ekonomik ve kültürel etkileri vurgulandı.

Toplantıya katılanlar konuşmalarında Türkmenistan’ın pozitif tarafsızlığının barış, istikrar ve kalkınmayı teşvik etmek için uluslararası bir araç vazifesi gördüğünü kaydettiler.

Video konferansın devamında Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un eserleri hakkında sohbet edildi. Özellikle yakın zamanda TÜRKSOY ve Türkmenistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından Türkçe olarak yayınlanan Türkmenistan Devlet Başkanının “Atta Vefa da Var, Sefa da” adlı kitabının tanıtımı yapıldı.

Başarıyla tamamlanan toplantı katılımcılarda memnuniyet uyandırdı.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: