Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM BAŞKANI KARAKÖSE 13. BÜYÜKELÇİLER KONFERANSINA KATILDI

Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı Ankara’da başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı konferansta, bir hafta boyunca Türk dış politikasındaki son gelişmeler ele alınacak. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının merkez ve yurt dışı teşkilatında görev yapan büyükelçilerin katıldığı programda çok sayıda milletvekili, gazeteci, akademisyen ve düşünce kuruluşu temsilcileri de yer aldı.

Konferansa Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni temsilen davet edilen SASAM Başkanı Mesut Emre Karaköse katıldı. Konferans kapsamında bir dizi görüşme gerçekleştiren Başkan Karaköse; “Ankara merkezli bir düşünce kuruluşu olarak SASAM, kamu diplomasisi, kültürel diplomasi, parlamenter diplomasi, dijital diplomasi gibi alanlarda Devletimizin belirlediği politika ve önceliklerle uyumlu olarak çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir. Bu konferans Türk dış politikasının ana ilkelerinin ve yaklaşım tarzının vurgulanması ve etkin bir dış politika için büyük önem taşımaktadır. Davetleri için Sayın Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’na ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederiz.” dedi.

Konferansın resmi açılışı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun hitabı ile gerçekleştirildi. Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın dört bir yanından gelen Türk büyükelçilerle, son dönemdeki bölgesel ve küresel gelişmeleri değerlendirecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, her yıl Türkiye’nin merkez teşkilatında ve dış temsilciliklerinde görevli büyükelçilerin katılımıyla düzenlenen Büyükelçiler Konferansı’nın on üçüncüsü öncesinde Dışişleri Şehitliği’ni ziyaret etti. Çavuşoğlu’na, Bakan Yardımcıları Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Büyükelçi Sedat Önal, Yavuz Selim Kıran ve çok sayıda Türk büyükelçi eşlik etti. Ardından 5 kıtada görev yapan 282 Büyükelçimizle Anıtkabiri ziyaret etti.

Tema “2023 ve Ötesinde Akil ve Müşfik Türk Diplomasisi”

2008 yılından beri düzenli olarak gerçekleştiren Büyükelçiler Konferansı’nın bu yıl ki teması “2023 ve Ötesinde Akil ve Müşfik Türk Diplomasisi” olarak belirlendi. Cuma gününe kadar sürecek konferansta Türk dış politikasındaki son durum üzerinde durulacak.

Bu yıl konferans için Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü ve Hariciye Teşkilatının kuruluşunun 500’üncü yıl dönümünün kutlanacağı 2023 yılına uygun bir tema benimsendi.

“2023 ve Ötesinde Âkil ve Müşfik Türk Diplomasisi” teması kapsamında hafta boyunca çeşitli oturumlar düzenlenecek. Oturumlarda bölgesel ve küresel gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunulacak. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve büyükelçiler, konferansın son gününde Kayseri ve Nevşehir’de de bir dizi temasta bulunması öngörülüyor.

Mesut Emre Karaköse Hakkında

Mesut Emre KARAKÖSE: (Ankara) 1981 Kayseri doğumludur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden lisans, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Anayasa Hukuku Anabilim dalından yüksek lisans derecesi almıştır. 6 ay süreyle İngiltere’de devlet teşkilatı, temel hak ve hürriyetler, sivil toplum kuruluşları hakkında araştırmalar yapmıştır. Anayasa Hukuku alanında yayımlanmış çalışmaları bulunmaktadır.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: