Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM TEMSİLCİLERİ TÜRKMENİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞININ 30. YIL DÖNÜMÜ KÜLTÜR, SANAT VE FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILIŞINA KATILDI

Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 30. Yıldönümü münasebetiyle Türkmenistan Büyükelçiliği ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRKSOY ortaklığında Ankara Milli Kütüphane binasında Türkmenistan Kültür, Sanat ve Fotoğraf Sergisi düzenlendi.

Programa Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli Amanliyev, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Sultan Raev, Türksoy Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı ile büyükelçiler ve davetliler katıldı. Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezinin de davet edildiği programa, SASAM heyeti Başkan Yardımcısı Cesurhan Taş başkanlığında katılım sağladı.

Açılışında konuşmasında Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanliyev, “27 Eylül 2021 tarihinde Türkmenistan halkı, insanlık tarihinin en kritik bir aşamasında elde ettiği Bağımsızlığının 30. yıl dönümünü büyük coşkuyla kutlayacaktır. Bu nedenle çok sayıda ulusal ve uluslararası etkinlikler düzenlenmektedir. Bu kapsamda bugünkü sergimiz ehemmiyet arz etmektedir. Bugün kültür ve sanat, bilim ve eğitim alanlarının gelişimi, yeni teknoloji kazanımları Türkmenistan’ın kapsamlı gelişiminde belirleyici rol oynamaktadır. Türkmen cemiyetinin bu alanları Ekselansları Türkmenistan Devlet Başkanı’nın devlet politikasının öncelikli yönleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda devletimizin uyguladığı kültürel yeniden doğuş stratejisi büyük öneme sahiptir. Bunun sonucunda halkımızın sahip olduğu kültürel değerlerimiz ve milli mirasımız bugünün koşullarında yeniden yoğrularak, modern bir şekilde gün yüzüne çıkıyor” dedi.

Konuşmaların ardından serginin açılışı yapıldı ve etkinlik sonunda davetlilere “Türkmen Pilavı” ikram edildi.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: