Twitter Facebook Linkedin Youtube

ÖZBEKİSTAN KALKINMA STRATEJİLERİ MERKEZİ İLE SASAM ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) Türk Dünyası ile yakın ve kuvvetli bağlar kurmaya devam ediyor. Uluğ Türkistan coğrafyasının her kösesi ile ilgili çalışmalar yürüten ya da planlayan Merkezimiz, Özbekistan’ın önde gelen düşünce kuruluşlarından Kalkınma Stratejileri Merkezi (DSC) ile mutabakat zaptı imzaladı.

Başkanlığını Cumhurbaşkanı Başdanışmanının yaptığı DSC Koordinasyon Kurulunda Adalet Bakanı ve diğer üst düzey kamu görevlileri yer alıyor. Rapor ve önerileriyle karar alıcılara rehberlik yapan kuruluş topladığı verileri analiz ederek önemli çalışmalara imza atıyor.

DSC Başkanı Eldor Tulyakov başkanlığında dört günlük bir çalışma ziyareti için Türkiye’ye gelen Özbek heyet, İstanbul ve Ankara’da bir takım temaslarda bulundu. SASAM’ın Türkiye ve Türk Dünyası’na yönelik çalışmalarının dikkatle takip edildiği Özbekistan’da, düşünce kuruluşları tecrübesi henüz yeni sayılabilir. Bu kapsamda tecrübe paylaşımı, bilgi aktarımı, ortak projeler yapılması, stajyer ve uzman takası gibi başlıklar ele alındı.

Heyetler arası görüşmeler neticesinde oluşturulan Mutabakat Zaptı SASAM Başkanı Mesut Emre Karaköse ile DSC Başkanı Eldor Tulyakov tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi. Taraflar arasında güç birliğinin artırılarak devam etmesinin önemi vurgulanarak toplantı tamamlandı.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: