Twitter Facebook Linkedin Youtube

KAZAKİSTAN’DAN SASAM’A TEŞEKKÜR BELGESİ

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly “Pandemi Sonrasında Kazakistan’ın Hedefleri ve Türkiye-Kazakistan İlişkileri” konulu basın toplantısını düzenledi. Kazak müziği ve Kazak pilavı ikramıyla devam eden programda Türkiye-Kazakistan ilişkilerine katkı sağlayan basın mensuplarına ve düşünce kuruluşlarına teşekkür belgesi sunuldu. Bu yıl Kazakistan’ın bağımsızlığının 30.yıldönümünün kutlandığını belirten Büyükelçi Saparbekuly, bu 30 yılda Kazakistan’ın elde ettiği başarılarına değindi. Büyük Bozkır ülkesinin barış ve huzur ülkesine dönüştüğünü kaydeden Büyükelçi, Kazakistan’ın uluslararası politikada sorumlu aktör haline geldiğinin altını çizdi.

Ekonomik olarak, Kazakistan’ın 1993 yılında 23 milyar dolar olan GSYİH’sının 2020 yılında 180 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Saparbekuly, Kazakistan ekonomisinin dünyada 41. sırada olduğunu belirtti. Kassym-Jomart Tokayev’in 9 Haziran 2019 tarihinde düzenlenen seçimlerde Kazakistan Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin üzerinden iki yıl geçtiğini hatırlatan Büyükelçi, bu iki yıl içinde Cumhurbaşkanı Tokayev tarafından gerçekleşen yeniliklerle ve yürütülmekte olan reformlarla bilgi verdi. Saparbekuly, Tokayev’in ortaya attığı “Halkın sesini duyan devlet” kavramı doğrultusunda kurulan “Toplumsal Güven Konseyi”nin girişimleriyle kabul edilen yeni yasalarla ilgili bilgi paylaştı ve bu yasaların ülkenin demokratikleşme sürecini güçlendirdiğini söyledi. Tokayev’in kriz yönetimine de değinen Saparbekuly, özellikle pandemi döneminde alınan kararların Kazakistan’ın salgından daha az zararla çıkmasını sağladığını belirtti. Kazakistan-Türkiye ilişkilerinden bahseden Büyükelçi, “Bağımsızlığımızın 30. yılını kutlarken, Kazakistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan kardeş Türkiye’ye karşı olan minnettarlığımızdı hiçbir zaman unutmayacağımızı belirtmek isterim.” dedi. Büyükelçi Saparbekuly, Elbaşı Nazarbayev döneminde yoğun olarak gelişen ilişkilerin Cumhurbaşkanı Tokayev döneminde de aynı hızla gelişmekte olduğunun altını çizdi. Gelecek hedeflerle ilgili Büyükelçi, son yıllarda Kazakistan-Türkiye arasında ticaret ve yatırım işbirliğinin ivme kazandığına dikkat çekti.

Toplantı sonrasında Kazakistan-Türkiye arasındaki ilişkilere katkılarından dolayı Türk basın mensuplarına ve düşünce kuruluşu temsilcilerine Kazakistan Enformasyon ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Aida Balayeva ve Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Aktoty Raimkulova tarafından gönderilen teşekkür belgeleri takdim edildi. Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi adına belgeyi SASAM Başkanı Mesut Emre Karaköse aldı. Programa SASAM heyeti olarak Başkan Yardımcısı Cesurhan Taş, Genel Sekreter Muhammed Işık, Sahipkıran Akademi mensupları İkram Çiftçi, Batuhan Çimenova ve Nejla Şen katıldı.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: