Twitter Facebook Linkedin Youtube

ERDOĞAN: TÜRKİYE 2023 YILINDA AY’A YOLCULUK YAPACAK

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 2023 yılında uzay aracı ile Ay’a yolculuk yapacağını açıkladı.

Erdoğan, salı günü başkent Ankara’da düzenlenen “Milli Uzay Programı” tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’yi küresel uzay yarışında daha üst seviyelere çıkaracağını söyledi.

“Yüzyıllar boyunca yeryüzünde adaletin, ahlakın ve barışın öncülüğünü yapan medeniyetimizin gökyüzündeki yolculuğuna kapı aralıyoruz” şeklinde sözlerine ekledi.

“Tüm insanlığa barış ve güvenlik getirmek için medeniyetlerimizin haysiyetini canlandırma çabalarımızı yoğunlaştırmalıyız. Türkiye’nin güçlü ve bağımsız konumunu sadece karada değil, uzayda da koruyacağız” dedi.

Erdoğan, Milli Uzay Programı dahilinde ilki Ay’a ulaşmak olan 10 hedef belirledi.

“Milli Uzay Programındaki birincil  ve en önemli hedefimiz, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında “(2023) Ay’a ile ilk teması gerçekleştirmektir”. dedi.

Milli Uzay Programının ikinci amacının, yeni nesil uyduların geliştirilmesi alanında Uluslararası şirketlerle rekabet edecek yerel bir marka yaratmak olduğuna dikkat çekti.

Erdoğan diğer hedefleri şu şekilde açıklamaya devam etti:

“Milli Uzay Programının üçüncü aşamasında hedefimiz, Türkiye’nin lokasyonunu ve bölgesel zamanlamasını belirleyecek bir sistem geliştirmektir”.

Dördüncü hedefin, uzaya erişimi sağlamak ve bir uzay limanı işletmesi kurmak olduğunu belirtti.

“Beşinci hedefimiz, uzay havası ya da meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırım yaparak uzaydaki yetkinliğimizi artırmaktır”. dedi.

Altıncı amacın, Türkiye’yi astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin takibi konusunda daha ileri bir seviyeye ulaştırmak olduğuna işaret etti.

Erdoğan “Yedinci hedefimiz, ülkemizde uzay sanayisi için ekonomiyi canlandırmak olacaktır. Sekizinci hedefimiz, uzay teknolojilerinin geliştirilmesi için bir bölge oluşturmak. Dokuzuncu hedefimiz, uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağını geliştirmek. Onuncu ve nihai hedefimiz ise, uzaya bir Türk vatandaşı göndermektir” şeklinde açıklamada bulundu.

أعلن الرئيس التركي، رجب طيب أردوغان، أن بلاده سترسل مركبة فضائية إلى القمر عام 2023 .

وقال أردوغان، في كلمة ألقاها اليوم الثلاثاء، خلال الاجتماع التعريفي بـ”برنامج الفضاء الوطني” في العاصمة أنقرة، إنه سينقل تركيا إلى مستويات أعلى في السباق الفضائي العالمي.

وأردف: “نمهد الطريق أمام انطلاق رحلة حضارتنا إلى السماء بعدما كانت رائدة لقرون طويلة في إرساء العدل والأخلاق والسلام على الأرض.”

ومضى قائلا: “علينا تكثيف جهودنا لإعادة إحياء شموخ حضاراتنا من أجل إحلال السلام والأمن للإنسانية جمعاء… سنحافظ على مكانة تركيا القوية والمستقلة ليس على الأرض فحسب بل في الفضاء أيضا.

واستعرض أردوغان 10 أهداف ضمن البرنامج الوطني للفضاء، أولها الوصول إلى القمر

وأوضح: “هدفنا الأول والأهم في برنامج الفضاء الوطني تحقيق أول تماس مع القمر في مئوية جمهوريتنا (عام 2023).      ”

ولفت إلى أن الهدف الثاني لبرنامج الفضاء الوطني يتمثل في إنشاء ماركة تجارية محلية تنافس الشركات العالمية في مجال تطوير الأقمار من الجيل الحديث.

وأردف: “هدفنا في المرحلة الثالثة من برنامج الفضاء الوطني، تطوير نظام تحديد الموقع والتوقيت الإقليمي الخاص بتركيا.”

وأفاد أن الهدف الرابع هو ضمان الوصول إلى الفضاء وتأسيس ميناء فضائي لإطلاق واستقبال المركبات الفضائية، وتابع: “هدفنا الخامس من البرنامج هو زيادة كفاءتنا من خلال الاستثمار في المجال المعروف باسم “طقس الفضاء” أو الأرصاد الجوية للفضاء.”

ولفت إلى أن الهدف السادس يتمثل في الارتقاء بتركيا إلى مستوى متقدم في الرصد الفلكي ومراقبة الأجرام السماوية من الأرض.

وأردف: “هدفنا السابع تطوير النظام الاقتصادي للصناعات الفضائية في تركيا بشكل أكبر… والهدف الثامن هو تأسيس منطقة لتطوير تقنيات الفضاء.”

وتابع: “هدفنا التاسع تطوير مواردنا البشرية الفعالة وذات الكفاءة في مجال الفضاء… وهدفنا العاشر والأخير إرسال مواطن تركي إلى الفضاء.

TERCÜME:MERVE HASOĞLU / ARAPÇA TERCÜMAN

ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ ARAP DİLİ VE EDEBİYATI YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİSİ

https://arabic.rt.com/world/1200933-%D8%A3%D8%B1%D8%AF%D9%88%D8%BA%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B1%D9%83%D9%8A%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B5%D9%84-%D8%A5%D9%84%D9%89-%D8%A7%D9%84%D9%82%D9%85%D8%B1-%D8%B9%D8%A7%D9%85-2023/

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: