Twitter Facebook Linkedin Youtube

KARABAĞ AZERBAYCAN’DIR

Terör devleti Ermenistan kısa bir süre önce yeniden Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini hedef aldı. Azerbaycan ordusu saldırıya anında karşılık vererek Ermenistan’a ait çok sayıda askeri aracı ve onlarca askeri etkisiz hale getirdi. Uzun bir süreden beri Ermenistan tarafından askeri olarak hazırlıkları yapılan bu saldırı planının zamansal planlamasının da yapıldığı net bir şekilde ortadır. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki duruşu, Yunanistan’ın provokatif hareketleri, AB ve Türkiye düşmanı birçok ülkenin Yunanistan’ın hukuk tanımaz tavırlarını görmezden gelmeleri ve destek vermeleri, Türkiye’nin Libya’daki barışçıl başarıları, Türkiye’nin Suriye’de ki insani ve askeri başarısı, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyindeki yuvalanmış PKK terör örgütüne vurduğu büyük darbeler ile birlikte Azerbaycan ile ortak yaptığı askeri işbirliği tatbikatları başta Ermenistan olmak üzere diğer bir çok ülkeyi rahatsız etmiştir. Ermenistan’ın son saldırıları sadece kardeş Azerbaycan’ı değil aynı zamanda Türkiye’yi hedef almaktadır. Her türlü hileli oyunu ve provokasyonu sahneleyen Ermeniler sınır bölgelerinde Azerbaycanlı askerlere sürekli taciz atışlarında bulunarak bölgedeki tansiyonu bilerek yükseltiler.

Ermenistan’ın yıllardır bebek katili PKK terör örgütünü desteklendiği herkesçe bilinmektedir. Özellikle son birkaç yıldır Erivan yönetimi terör örgütü PKK’yı ülkesine yerleştirdi. Son saldırıdan yaklaşık 10 gün öncede 500 den fazla PKK/YPG’li teröristin Ermenistan Ordusu saflarında yer aldığı kesinlik kazandı. Yıllardır Ermeniler PKK’lı teröristleri aileleriyle birlikte Karabağ başta olmak üzere işgal ettikleri bölgelere yerleştirdiklerini görüyoruz. Zorla işgal ettikleri bu topraklarda Suriye’ye benzer bir yöntem ile bölgenin demografik yapısını değiştirmeye çalışarak kardeş Azerbaycan ile Türkiye arasında bir tampon oluşturmak, aradaki fiziki bağı kopartma hedefini gütmekteler. Oysa 1990 ortalarında Ermeniler tarafından işgal edilen bu topraklarda yaşayan Türklerin tamamı da sürüldü. Ermeniler Rusların da desteği ile Azerbaycan’a karşı artık savaştaki üstünlüğünü kanıtlamış durumdaydılar. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ ile birlikte birçok toprağı peş peşe Ermeni ordularının eline geçti. Ermeniler ele geçirdikleri yerleşim alanlarında yaşayan sivil Müslümanlara ağır işkence, zulüm ve baskı yapıyorlardı.

Uluslararası bir dergi olan ‘Economist, 1/9/93; Helsinki Watch Report, 1994’ sayısında Ermeniler tarafından alınan ‘Laçin Şehri 15.000 Kürt’ten temizlendi’ soykırımını haber yaparak Ermenilerin yaptığı soykırım ve zulmünü dünyaya duyurmuştu. 1993 Nisanında Ermeniler, Kürtlerin nüfus olarak en kalabalık yaşadığı Kelbajar şehrine saldırdılar. Ermenistan’dan gelen yoğun bombardımanla Kelbajar topa tutuldu ve Karabağ’dan gelen birlikler ve ABD’den gelen Ermeni gönüllüler tarafından ele geçirildi. Yaklaşık 100.000 mülteciye ev sahipliği yapan Kelbajar halkı, ölümden kurtulmak için 3.700 metre yükseklikteki Murov Dağına kaçmak zorunda kaldı. New York Times’ın bir muhabiri, Kelbajar’daki gaddarlıklara tanık olan birkaç batılıdan biriydi. (New York Times, 4.7.93). Uluslararası Kızıl Haç, kaçan 15.000 sivilin kar altında hayatını yitirdiğini hesapladı. Ermeniler mültecileri bombaladılar, kurtarma ve boşaltma araçlarına saldırdılar, sıradan sivilleri pusuya düşürüp öldürdüler. (New York Times, 4.7.93; Kurdish Life, 9/1994; 13/1995; 18/1996). Kelbajar yerle bir edildi ve “dağ şehri” anlamına gelen Kürtçe adı değiştirilip “Karvajar” yapıldı. İslam’ın Kafkas dağlarında koşan atları, Ermeni engeline takılmıştı. Ermenilerin bitmez tükenmez saldırıları Müslümanlara ağır kayıplar verdirdi. Ermeni milliyetçi ve ırkçı katiller 1988 ve 1994 yıllarında Karabağ’daki Müslüman Kürtlere ve Türklere karşı adeta topyekûn etnik temizlik yaparak binlerce Kürdü, Türkü katlettiler; yüz binlercesini Azerbaycan’a zorunlu göç ettirdiler.

Bugün ise meseleye derinlemesine bakıldığında bu coğrafyada bütün bunlar olup biterken bebek katili PKK terör örgütü ve siyasi uzantıları Ermenistan’ın yanında yer almış ve halen de aynı politikasını sürdürmektedirler. Türkiye bu kirli oyunun farkında ve sahnelenmesine engel olmak için dün olduğu gibi bugün de kardeş Azerbaycan’ın yanında olduğunu göstermiştir. Şu an bölgede bulunan yerel kaynaklardan ve Azerbaycan basınından aldığımız bilgileri değerlendirdiğimizde Azerbaycan Ordusu Ermenistan’ın işgali altında bulunan topraklarının bir kısmını alarak ilerlemeye devam ediyor. Buna karşılık Ermeniler geçmişte yapmış oldukları sivil soykırımın aynısını yenileyerek sivillerin yaşadığı yerleşim yerlerini bombalar ile ateş altına alarak birçok sivil masun insanın ölümüne sebebiyet vermektedirler.

Rusya ve İran Ermenistan’a askeri ve sağlık malzemesi göndermeye devam ediyor. Fransa’nın diplomatik faaliyetleri çözümcü bir barış değil Azerbaycan ve Türkiye’yi nasıl köşeye sıkıştırırım çabası içindedir. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev “Kendi öz topraklarımızı savunuyoruz. Karabağ bizimdir, Karabağ Azerbaycan’dır.” İfadelerini kullanarak haklılığını ve güçlü iradesini ortaya koymuştur. Bu güne bakıldığında Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal altında ve artık çözüm bulunmalı diyoruz millet olarak. Bu toprakların tekrardan asıl sahibi olan Azerbaycan’a geçmesi gerekiyor. Masada çözülmesi için yıllardır çaba sarf eden Azerbaycan’ın masanın tarafı Ermenistan’ın çözümden kaçmasından dolayı Azerbaycan’ın artık sahada mücadele ederek hakkını alması gerekir. 83 milyonluk Türkiye bu kutlu davada Can Azerbaycan’ın yanındadır.

Dr. İmbat MUĞLU

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: