Twitter Facebook Linkedin Youtube

Güney Azerbaycanlı Aktivistler Urmiye Hapishanesinde Tek Kişilik Hücrede İşkenceye Uğradı

Azerbaycanlı aktivistler Babek Xeberi ve Emin Velizade 2 Mart’ta İran’ın Salmas şehrinde Ettelaat İdaresi çalışanları tarafından gözaltına alınmış ve daha sonra Urmiye Hapishanesinde hücreye atılmıştı.
Azerbaycanlı aktivistlerin hapishanenin tek kişilik hücrelerinde ağır işkenceye maruz kaldığı öğrenildi. Özellikle de Babek Xeberi’nin sağlık durumu hiç iyi değil. Ayrıca hapishane müdürü aktivistlerin polikliniğe götürülmesine de izin vermemektedir. Babek Xeberi’nin avukatı görüşmek için  hapishaneye başvuruda bulundu. Ancak hapishane müdürü avukata karşı aşağılayıcı cümleler kullanarak onu hapishaneye almadı. Hapishane müdürü, Babek Xeberi’nin avukat tutmaya hakkının olmadığını ve avukat bir daha başvuru yaparsa hakkında suç duyurusunda  bulunulacağını söyledi.
Bütün işkencelere rağmen aktivistler ileri sürülen tüm  ithamları red ederek kanunlara uygun şekilde faaliyet gösterdiklerini ifade ettiler.
Mahallinden aktarılan bilgilere göre hapishane yetkilileri aktivistlerin akrabalarına da baskı uygulamaktadır. Aile üyelerinin ve çocuklarının gözaltına alınması hakkında basın organlarına haber verilmemesi konusunda ciddi ihlaller yaşandığı bilinmektedir. Haberin yayılmasındaki amaç Azerbaycanlı aktivistlere destek vermektir. Babek Xeberi  ve Emin Velizade’nin ailesi ile bir bağlantı olmadan haberler yapılmaktadır.
Kaynak: Günaz TV
Gökçe Özbaş – SASAM Uzmanı

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: