Twitter Facebook Linkedin Youtube

“MEDENİYETLER BARIŞI VE DİNLERİN ROLÜ” ÇEVRİMİÇİ TOPLANTIMIZ GERÇEKLEŞTİ

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi ile Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği koordinasyonunda düzenlenen “Medeniyetler Barışı ve Dinlerin Rolü” başlıklı online toplantı panel formatında gerçekleştirildi. SASAM Başkanı Mesut Emre KARAKÖSE’nin yönetiminde icra edilen toplantıya, her biri alanında uzman olan çok değerli isimler katıldı.

Açılış konuşmalarında Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan KIDIRALİ dinin Türk Dünyasının yakınlaşmasındaki rolünü ve etkisini ele aldı. Nursultan Nazarbayev Dinler ve Medeniyetler Arası Diyalogu Geliştirme Merkezi Dini Durum Analizi ve  Dini Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Yercan BAYBOL dini alanda Kazakistan’ın sergilediği yaklaşımı anlattı. Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal SAPARBEKULI ise 30 yıllık bağımsızlık sürecinde Kazakistan’ın inşa ettiği yolu vurguladı. Açılış konuşmacıları konunun önemini belirterek, toplantının içeriğine ve çerçevesine ilişkin değerlendirmelerde bulundular, ardından panele geçilerek konuşmacılara söz hakkı verildi.

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dosay KENJETAY konuşmasında, kültür ve medeniyetimizin inşasında İslam dininin rolüne işaret ederek, Türk’e özgü laiklik anlayışına değindi. Türkiye-Kazakistan Dostluk Derneği Başkanı Cesurhan TAŞ, dinin ahlak boyutunun evrensel olduğunu, diğer değerlerin ise kültürel olduğunu ifade ederek, dini değerlerin ilke ve erdemlerle ilişkisini ele aldı. Dinin etkisinin barış, adalet ve refah üreten bir yapıyı güçlendirmesi gerektiğini belirtti. Yaratılanı Yaratan’dan ötürü hoş görmenin kadim inancımızın ve kültürümüzün temel esaslarından olduğunu ifade etti. Kazakistan Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Uzmanı Madina BEKTANOVA, dini düşünce tarihindeki yaklaşımları felsefi temelleri ile birlikte değerlendirdi. İslam’da hoşgörünün bağışlama, sabır ve uyumu gerektirdiğini, öte yandan dinin siyasallaşmasının dinin yüksek rolüne uygun olmayacağını belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı İl Vaizi Salim NURSAÇAN konuşmasında dinin Allah’ı tazim, yaratılanlara şefkat ve merhamet demek olduğunu, farklılıkları yok etmeye çalışmak yerine bilmek ve tanımak gerektiğini söyledi. İslam’ın cihanşümul ve çağlar üstü yaklaşımının diğer din mensuplarıyla uyum içinde yaşamayı gerektirdiğini, farklılıklarla yakın temasın evrensel bir din olan İslamiyet’in gereği ve doğal sonucu olduğunu vurguladı. Farklı din mensuplarının Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in mescidinde ibadet edebilmesinin bu konuda yol gösterici olduğunu ve dinde zorlayıcı olmamak gerektiğini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Nursultan Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Neşet BODUR İslam’ın barışa verdiği değeri ve önemi açıkladı. Farklılıkların bir zenginlik unsuru olarak görülmesi gerektiğini belirterek İslam’ın barış, adalet ve merhamet dini olduğunu söyledi. Dinimizin gayesini bütün insanlığın selamette olması olarak tanımladı. Sayın BODUR konuşmasında inançları birleştirmenin, dinde reform yapmanın, dinleri eşitlemenin İslam inancı açısından kabul edilemeyeceğini ifade etti. İslam’ın “İslamofobi” gibi yapay ve sahte ifadelerle karalanmaya çalışıldığını, terör ve anarşinin merhamet dini olan İslam’dan referans bulmasının mümkün olmayacağını belirterek barış, huzur ve adalet için insanlığın el ele vermesi gerektiğini beyan etti. Hoş görünün sadece dilde kalmaması gerektiğine işaret etti.

Değerlendirme ve kapanış kısmında SASAM Başkanı Mesut Emre KARAKÖSE uluslararası alanda barış ve huzurun temininde dinlerin etkisini belirtti. Dini konuların medeniyetlerin çatışmasına değil, barışına zemin oluşturacak şekilde ele alınması gerektiğini vurguladı. Toplantının dünya barışına Türk Birliği’nin yapacağı katkıyı göstermesi bakımından büyük önem taşıdığını vurguladı. Dinlerin savaş, terör, radikalleşme gibi kavramlarla ilişkilendirildiği bir çağda “medeniyetler barışına” değinmenin taşıdığı anlamı ifade etti. Başkan KARAKÖSE sözlerine, toplantının Yesevi atanın yolunda birliğe ve kardeşliğe katkı sağlayacağı umuduyla katılımcılara, emeği geçenlere ve dinleyicilere teşekkür ederek son verdi.

Zoom toplantısı, Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi YouTube kanalından canlı yayınlandı.

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği yetkililerine, değerli konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür ederiz.

Kazakistan tarafı katılımcı listesi:

 • Abzal SAPARBEKULI-Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi
 • Darhan KIDIRALİ – Uluslararası Türk Akademisi Başkanı
 •  Yercan BAYBOL – Kazakistan Cumhuriyeti “Nursultan Nazarbayev Dinler ve Medeniyetler Arası Diyalogu Geliştirme Merkezi” Dini Durum Analizi ve  Dini Araştırmalar Enstitüsü Başkanı
 • Yerzhan NUKEJANOV – Kazakistan Cumhuriyeti Enformasyon ve Toplumsal Geliştirme Bakanlığı Din İşleri Komitesi Başkanı
 • Dosay KENJETAY– Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Üniversitesi profesorörü
 • Kenşilik TAŞKAN- Lev Gumilev Avrasya Ulusal Üniversitesi öğretim üyesi
 • Madina BEKTANOVA -Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına bağlı Kazakistan Stratejik Araştırmalar Enstitüsü uzmanı
 • Töreali KYDYR- Muhtar Auezov Edebiyat ve Sanat Enstitüsü Eskiçağ Edebyatı ve Türkoloji Anabilim Dalı Başkanı
 • Balgabek MIRZAYEV- İslam Araştırma Merkezi Başkanı
 • Nyshankul KARATAYEVA – Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, İkinci Katip
 • Tilek MAKHAMBETZHAN – Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, tercüman

Türkiye tarafı katılımcı listesi:

 • Mesut Emre KARAKÖSE – SASAM Başkanı
 • Cesurhan TAŞ – Türkiye-Kazakistan Dostluk Derneği Başkanı
 • Salim NURSAÇAN – Diyanet İşleri Başkanlığı İl Vaizi
 • Ramazan ÇELİK – Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Uzmanı
 • Neşet BODUR – Türkiye Cumhuriyeti Nursultan Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: