Twitter Facebook Linkedin Youtube

AFGANİSTAN’IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİNİN KATILIMIYLA SASAM’DA “AFGANİSTAN ÇALIŞTAYI” DÜZENLENDİ

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) önemli bir toplantıya daha ev sahipliği yaptı. Afganistan, Irak, Kırgızistan gibi ülke vatandaşlarının yanı sıra muhtelif kurum temsilcilerinin de yer aldığı “Afganistan Çalıştayı” gerçekleşti. Diplomat, akademisyen, kamu görevlisi, gazeteci, iş insanı ve araştırmacıların katıldığı toplantının asıl konuşmacısı Afganistan’ın Ankara Büyükelçisi Sayın Amir Mohammad Ramin oldu.

Katılımcıların yorum ve katkıları iki tur halinde alındı. Sayın Büyükelçi Ramin ise konuşmasının ardından aldığı sorulara cevaplar vererek toplantıya eşsiz bir katkı sağladı.

SASAM Başkanı Mesut Emre Karaköse açılış konuşmasının ardından toplantının yöneticiliğini üstlendi. Türkiye – Afganistan işbirliğinin ülkemizde ve bölgede yaşanan düzensiz göç ve terör hareketleri dahil bir çok sorunun çözülmesine katkı sağlayacağını işaret ederek, SASAM’ın bu alandaki kamu diplomasisi çalışmalarını vurguladı. Türk Keneşine gözlemci üye olan ve tam üyelik başvurusu bulunan Afganistan’ın, Türk-Soy’a üyeliğinden duyulan memnuniyet ifade edildi.

Davetli katılımcıların yer aldığı çalıştay, ses ve görüntü kaydı alınmadan “beyin fırtınası” yöntemiyle gerçekleştirildi.

  1. NATO’nun Afganistan’dan çekilmesi ve sonrasında yaşanacak muhtemel gelişmeler,
  2. Kabil Havalimanının güvenliğinin Türkiye tarafından sağlanması,
  3. “Güney Türkistan” kavramı ve Afganistan’da yaşanan gelişmelerin Türk Dünyasına etkileri
  4. Taliban’ın alan hakimiyetinin nüfus hareketine etkisi ve Ülkemize yönelen göç konuları toplantı kapsamında ana başlıklar olarak değerlendirildi.

Sayın Büyükelçi konuşmasında Afganistan’ın yakın tarihi ışığında Türkiye-Afganistan ilişkilerini ele aldı. Emperyal güçlerin bölgedeki emellerinin bölge halklarına yansımalarını değerlendirdi. Muhtemel senaryolara göre yapılması gerekenleri ifade etti.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: