Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM’DAN MOĞOLİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİNE ZİYARET

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) temsilcileri Moğolistan’ın Ankara Büyükelçiliğini ziyaret etti. SASAM Başkanı Mesut Emre Karaköse, Başkan Yardımcısı Cesurhan Taş ve Genel Sekreter Muhammed Işık’ın yer aldığı heyetimize, Büyükelçi Bold Ravdan, Elçi-Müsteşar Khulan Batchuluun ve Protokol Memuru Ganpurev Enkhbold ev sahipliği yaptı.

SASAM Başkanı Karaköse; Türkiye ile Moğolistan’ın derin tarihi ve kültürel yakınlığını belirterek sözlerine başladı. Orhun Vadisindeki Göktürk Anıtlarının Türk tarihi açısından taşıdığı önemi vurguladı. İki ülke arasındaki ilişkilerin hak ettiği seviyeye taşınması için SASAM’ın katkı sağlamaya hazır olduğunu belirtti. Rusya ve Çin gibi iki büyük gücün arasında kalan Moğolistan için Türkiye ve Türk Dünyasının taşıdığı öneme işaret etti. Uluslararası politika, ekonomi ve güvenlik alanlarında yapılabilecek çalışmaları belirtti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükelçi Bold Ravdan; ilişkilerin tarihi konularla sınırlı kalmaması gerektiğine, bugüne ve geleceğe dönük ortak çalışmaların önemine vurgu yaptı. Asya-Pasifik bölgesinin bir parçası olarak Kuzey Doğu Asya’da yüz yılı aşkın bağımsızlığıyla, güçlü sivil toplum yapısı ve yüksek seviyede basın özgürlüğüyle Moğolistan’ın ileri demokrasi modeli olduğunu belirtti. İnsan hak ve özgürlüklerinin Batılı ülkelerin bile üstünde olduğunu ifade etti. 10 yıl süreyle kendi ülkesinin resmi Stratejik Araştırma Merkezinde görev yapan Büyükelçi, araştırma ve strateji geliştirme faaliyetlerinin büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

SASAM Başkan Yardımcısı Cesurhan Taş söz alarak, iki ülke kamuoyunun güncel konuları hakkında bilgi eksikliği olduğunu söyledi. SASAM ile Moğol basın kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları arasında ikili işbirliği geliştirme gerekliliğinden bahsetti. Ortak tarih konularının ötesinde geleceğe yönelik projeler geliştirmek istediklerini ifade etti. Türkiye mezunu, Türkçe bilen 2500 öğrencinin önemli bir kısmının bu köprülerin inşasında rol alabileceğine işaret etti.

Büyükelçi Bold Ravdan, SASAM heyetine Moğolistan hakkında bilgi notları takdim etti. Ziyaret yakın çalışma ve işbirliğini geliştirme kararlılığıyla sona erdi. Nazik kabulleri ve içten yaklaşımları için Sn. Büyükelçiye ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederiz.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: