Twitter Facebook Linkedin Youtube

ALTUNKÖPRÜ KATLİAM ŞEHİTLERİNİ ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği tarafından Kerkük’e bağlı Altunköprü beldesinde gerçekleşen katliamın 30 uncu yıl dönümünde “Altunköprü Katliamı 30. Yıl Anma Programı” düzenlendi. Programda Altunköprü Katliamında şehit edilen Türkmenlerin hatırası yad edildi. Anma programı, YTB binasında yer alan konferans salonunda gerçekleştirildi.

Programa YTB Başkanı Abdullah Eren, Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü, düşünce kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, gazeteciler ve davetliler katıldı. Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM)’ı temsilen Başkan Mesut Emre Karaköse ile Siyaset Bilimi ve Sosyoloji Masası Direktörü Umur Tugay Yücel’in katıldığı etkinlik kapsamında Altunköprü Katliamında hayatını kaybeden soydaşlarımıza ait fotoğraflar sergisi, belgesel ve animasyon film gösterimleri yapıldı.  Altunköprü katliamında şehit olanlar için Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda Irak Türkü Ahmet Benne, anma programı için yazdığı ağıdı seslendirdi. Türkmen sanatçılar; Ahmet Tuzlu, Turgay Coşkun ve Ahmet Mustafa Yelden de Türkmen eserlerinden dinletiler sundu.

Programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, Irak Türkmenlerinin farklı zaman dilimlerinde maruz kalmış oldukları katliamlara dikkat çekti. Peşmerge ve Baas rejimi arasında sıkışıp kalan ve katliama uğrayan Altunköprü Türkmenlerinin acısını paylaştıklarını ifade eden Başkan Eren, sadece anmak için değil yarın bir gün tekrar bu tür sıkıntıların yaşanmaması adına yapılması gerekenleri anlamak için de bu programı tertip ettiklerini söyledi. YTB Başkanı Eren, “Türkmenler hak ettikleri huzur ve barışı bulmuş değil. Irak’taki Türkmenler bu noktada mücadelelerini sürdürmektedir. Türkiye Irak’taki Türkmenlerin mücadelesinin her zaman yanındadır. YTB olarak bizler de bu noktada çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Irak’ta YTB olarak Türkmenlerin tüm unsurlarını bir araya toplayacak, Türkmen kimliğini güçlendirecek çalışmaları yapmaya gayret ediyoruz” dedi.

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü ise programda yaptığı konuşmasında Irak Türklüğünün tarihinin kanlı günlerle, suçsuz yere insanları kaybetmenin acısıyla geçtiğini belirtti. Acıyı anmaktaki amacın kin gütmek ve intikam almak olmadığını aktaran Tütüncü, acıları dünyanın gözü önünü sererek bu katliamların, insanlık suçlarının bir daha yaşanmaması için çabaladıklarını söyledi.

Program, Altunköprü Katliamını anlatan kısa belgesel film gösterimi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Erkmen’in, “Altunköprü Katliamından Irak Türkleri için Çıkartılacak Stratejik Sonuçlar” ve Çankaya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahir Nakip’in, “Bugünün Gözüyle Altunköprü Katliamı” sunumlarıyla sona erdi.

Irak’ın devrik diktatörü Saddam Hüseyin’e bağlı askerler, 28 Mart 1991’de Kerkük’ün 44 kilometre kuzeyinde yer alan Altınköprü kasabasında aralarında çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 100’den fazla Türkmen’i katletmişti.

Davetleri nedeniyle ITC Türkiye Temsilciliği mensuplarına ve böylesine anlamlı bir programa ev sahipliği yapan YTB yetkililerine teşekkür ederiz.

Yorum Ekleyebilirsiniz