Twitter Facebook Linkedin Youtube

MAHDUMKULU FİRAKİ ŞİİR BAYRAMI ANKARA’DA KUTLANDI

Dünyaca ünlü Türkmen şair Mahdumkulu Firaki adına Türkmenistan’da her yılın son haftasında kutlanan şiir bayramı münasebetiyle bu yıl Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği tarafından 26.06.2020 tarihinde Dikmen Vadisindeki Türkmenistan Parkında yer alan Mahdumkulu heykeli önünde bir kutlama programı gerçekleştirildi.

Programın başlangıcında görkemli Mahdumkulu heykeli önünde saygı sunuşu ve çelenk koyma etkinliği düzenlendi. Daha sonra günün anlam ve önemi üzerine Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli AMANLIYEV bir konuşma gerçekleştirildi. Açılış konuşması sonrasında T.C. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın TOPÇU kürsüye gelerek Mahdumkulu’nun sadece Türkmenler’in değil Türk ve İslam dünyasının çok önemli bir değeri olduğunu ifade etti. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir ALPARSLAN, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal ÇAKICI, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nurcan GÜDER de Mahdumkulu hakkında kısa konuşmalar yaptılar. Programa çok sayıda yabancı büyükelçi, yabancı misyon ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Kutlama Programına Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) adına Başkan Yardımcısı ve Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Yaygın Medya Meclisi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Cesurhan TAŞ katıldı. Program kapsamında büyükelçiliğin masa toplantısına davet edilen TAŞ, burada Mahdumkulu’nun 18.yüzyılda kendi bağımsız devleti olmayan Türkmenlerin yaşadığı dramı, acıları, zorlukları dile getirerek modern Türkmen edebiyatının temelini attığını, Türkmenlerin bir ve bütün olmaları için var gücüyle çalıştığını anlatıp Mahdumkulu’nun bütün insanlığa yönelik mesajlarının iyi anlaşılması gerektiğinin altını çizdi.

Program sayın Büyükelçi İşankuli AMANLIYEV’in kapanış konuşması ile sona erdi.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: