Twitter Facebook Linkedin Youtube

TEBRİK MESAJLAŞMASININ USUL VE ADABI

 • Hazır tebrik mesajları, ister resim halinde, isterse de yazılı olsunlar, muhataplarımızın önemli günlerini tebrik ederken kullanılmamalıdır. Çünkü hazır mesajlar, kopyalayıp yapıştırılması ve üzerinde (düşünmek ve daktilo etmek gibi) hiçbir emek harcanmaması nedeniyle, muhatabımız tarafından kendisine değer verilmediği şeklinde algılanabilir.
 • “Ahmet abi, Bayramınızı tebrik eder, tüm aile fertlerine selam ederim”, “Sayın Hocam, Bayramınızı tebrik eder, ellerinizden öperim.”, “Bayramınız mübarek olsun Amcacım” vb. kısa ama doğrudan muhatabınıza yönelik mesajlar daha anlamlı ve değerlidir.
 • Resim halindeki hazır mesajlar ise, bir mesajlaşmada hiç tercih edilmemesi gereken en kötü yöntemdir. Çünkü resimli hazır mesajlar, hem hazır olmaları itibariyle üzerinde emek harcanmaması nedeniyle (yerine göre) muhatabımıza karşı bir saygısızlık ifade edebilmekte, hem de muhatabımızın telefon hafızasını doldurarak resimleri silmek için ona ekstra bir zahmet verebilmektedir.
 • Tebrik için illa hazır mesaj kullanılacaksa, resimli mesaj yerine kesinlikle yazılı mesaj tercih edilmelidir.
 • Yine illa hazır mesaj tercih edilecekse, en azından bizim için önemli muhataplarımıza göndereceğimiz hazır yazılı mesajların başına uygun bir hitap şekli eklenmelidir.
  • “Sevgili Öğretmenim/Dayıcığım/Halacığım… vs gibi”
  • “Sayın Müdürüm/Başkanım/Vekilim…. vs gibi”
  • “Muhterem abim/büyüğüm/Hocam… vs gibi”
  • “Ahmet Abi/Ayşe Abla/Mehmet Hocam…. vs gibi”
  • “Ahmet Bey/Ayşe Hanım… vs gibi”
 • Whatsapp ve diğer sosyal medya gruplarında tebrik mesajı paylaşılmaz. Tebrik mesajları, ayrı ayrı bireylere gönderildiği takdirde bir anlam taşır. Farklı amaçlarla oluşturulan gruplarda Cuma, Bayram vb. günlerde tebrik mesajı paylaşmak, grup üyelerini gereksiz meşgul eder ve grupların amaçları dışında kullanılmasına neden olur.
 • Whatsapp ve diğer sosyal medya gruplarında grup amaçları dışında resim ve video paylaşarak grup üyeleri meşgul edilmez ve telefon hafızaları işgal edilmez.
 • Duyuru, tebrik vb. amaçlarla whatsapp ve sosyal medya grupları oluşturulup iradeleri dışında kişiler gruplara eklenmez. Bu amaçla whatsapp ve facebook gibi platformların toplu mesaj seçeneği kullanılabilir. Whatsapp’ta toplu mesaj seçeneğine aşağıdaki şekilde ulaşılabilir.

Facebookta toplu mesaj için aşağıdaki resimdeki yöntem izlenebilir:

 • Sosyal medyadan (facebook ve twitter gibi) ortaya genel ifadelerle paylaşılan tebrik mesajlarıyla, arkadaş ve takipçilerinizin özel günlerini tebrik etmiş olmazsınız. Bu mesajlar tamamen anlamsız olmasa da, sizin için değerli ve önemli kişilerle ayrıca tebrikleşmek gereğini ortadan kaldırmaz.

 

Süleyman ERDEM

Süleyman Erdem Hakkında

Balıkesir doğumludur. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2001 yılında lisans, Harvard Üniversitesi Kamu Politikaları Bölümünden 2009 yılında yüksek lisans derecesi almıştır. 2002 yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde memur olarak kamuda göreve başlayan Erdem, 2003-2004 yılları arasında Maliye Bakanlığında Vergi Denetmen Yardımcısı olarak görev yapmış, 2004 yılından itibaren de Başbakanlıkta Uzman Yardımcısı, Uzman ve Tanıtma Fonu Genel Sekreteri görevlerinde bulunmuştur. 2009-2011 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK)’da Geçici Uzman sıfatıyla YÖK ve ÖSYM’deki denetimlerde görev almıştır. 2012 Aralık ayında kurulan Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM)'ın kurulduğu tarihten 08/10/2019 tarihine kadar başkanlığını yürütmüştür. Halen SASAM Uluslararası Güvenlik Masası Direktörü olarak görev yapmaktadır. Akademik çalışmalarını “radikalleşme ve terör” üzerine yürüten Erdem’in; “Cihatçılar; El Kaide ve IŞİD’e Katılanların Hikayesi” isimli yayınlanmış bir kitabı bulunmaktadır.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: