Twitter Facebook Linkedin Youtube

TÜRKMENİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

15 Şubat 2022 tarihinde Türkmenistan’ın Türkiye Büyükelçiliği tarafından Ankara Mövenpick Otel’de Brifing düzenlendi. Basını bilgilendirme niteliğinde yapılan bu toplantıda Büyükelçi İşankuli Amanlıyev tarafından 2021 yılında Türkmenistan’da politik, ekonomik ve kültürel alanlarda yapılan önemli çalışmalar ve elde edilen başarılar anlatıldı.

Toplantıya TBMM Türkiye-Türkmenistan Dostluk Grubu Başkanı Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Mesut Emre Karaköse, SASAM Başkan Yardımcısı Cesurhan Taş, ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Adem Kula, Türkiye-Türkmenistan Dostluk Derneği Onursal Başkanı Selahattin Baysal, Türkiye-Türkmenistan Dostluk Derneği Başkanı Hüseyin Yücel’in yanı sıra çok sayıda siyasetçi, araştırmacı ve gazeteci katıldı.

Malum olduğu üzere, 27 Eylül 2021 tarihinde Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 30. yıldönümü büyük coşkuyla kutlanmıştır. Ayrıca geçen sene Türkmenistan’da ‘Türkmenistan Barış ve Güven Ülkesi’ sloganı altında geçmiş ve bu kapsamda çeşitli düzeyde ulusal ve uluslar arası etkinlikler düzenlenmiştir. 2021 yılı Türkmenistan’ın mimarlığında BM Genel Kurulu tarafından ‘Uluslar arası Barış ve Güven Yılı’ olarak ilan edilmiştir.

2021 yılında Türkmenistan’da ulusal ekonominin yüksek büyüme oranları devam etti. Hemen hemen tüm ekonomi alanlarında üretim hacminde büyüme oranı sağlandı. Gayri safi yurtiçi hasıla büyüme hızı % 6,2 olarak gerçekleşti. Önemli ekonomik göstergelere gelince, doğal gaz üretimi 83 milyar 772,9 milyon metreküp, buğday üretimi 1 milyon 485 bin ton, pamuk üretimi 1 milyon 280 bin ton olmuştur. Yatırım oranları 24,6 milyar manat (tüm finansman kaynakları dahil) seviyesinde vuku buldu. Ayrıca, Türkmenistan’da 2007 yılına kıyasla 2021 yılında ortalama maaş oranında % 366,3 artış oldu, 2008-2021 döneminde emeklilik ve devlet yardımlarının ödenmesi için tahsis edilen mali fonlar ise % 1054 oranında arttı.

Bu dönemde başkent Aşkabat’ta ve illerde muhtelif tesislerin açılışı gerçekleştirilmiş ve faaliyete girmiştir. Bunların arasında demir yolu hattı, haberleşme hatları, elektrik ve gaz enerji tesisleri, tekstil fabrikası, hastane binaları, kara yolları, oteller, AVM ve onlarca diğer tesisler bulunmaktadır. Kabul edilen programlara göre ülke ekonomisinin sanayileşme ve dijitalleşme süreci devam etmektedir.

2021 yılı uluslararası ilişkiler açısından da başarılıydı. Güven ve karşılıklı anlayışa, çeşitli yönlerde açık ve yapıcı etkileşime dayalı olarak dünyanın tüm devletleriyle dostane ve kardeşlik ilişkilerin güçlendirilmesine büyük önem verilmektedir. Daha önce olduğu gibi, Türkmenistan’ın dış politika stratejisi, devletimizin temel ilkeleri olan tarafsızlık, barışseverlik, iyi komşuluk ve karşılıklı yarara dayalı işbirliği ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olarak yürütülmüştür. Bu kapsamda gerek dünya devletleriyle ikili ilişkiler, gerekse uluslar arası kuruluşlarla çok taraflı işbirliği geliştirilmektedir.

Geçen senede Türkmenistan Devlet Başkanı’nın önemli yurt dışı ziyaretleri yapılmış, çok sayıda devlet ve hükümet başkanları, uluslar arası kuruluşların yöneticileri Türkmenistan’ı ziyaret etmişlerdir. Ayrıca, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov çok sayıda uluslar arası etkinliklere fiziki ve çevrim içi olarak katılım sağlamıştır, TRT World dahil önemli medya kurumlarına mülakat vermiştir.

11 Aralık 2021 tarihinde Aşbakat’ta Uluslar arası Tarafsızlık Günü münasebetiyle ‘Barış ve Güven Politikası Uluslararası Barışın, İstikrarın ve Kalkınmanın Temelidir’ başlıklı uluslararası konferans düzenlendi. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov konferansta yaptığı konuşmada günümüzde dünyanın muhtelif bölgelerinde zor siyası-stratejik çelişkilerin yaşandığına atıfta bulunarak, tüm dünyayı ilgilendiren sorunların çözüme kovuşmasında siyasi-diplomatik usullerin önemine değinmiş, uluslar arası ilişkiler sisteminde yeni bir felsefi görüşü ortaya atmıştır. Bu görüş ‘Dialog – Barışın Teminatıdır’ şeklinde izah ediliyor. Böyle bir görüşün yayılması uluslararası düzeyde barışın, güvenliğin ve sürdürülebilir gelişmenin sağlanması bakımından büyük önem arzetmektedir.    

Malum olduğu üzere, Türkmenistan’da her yıl belirli bir slogan altında geçiyor. 2022 yılının sloganı  “Halkın Arkadağlı Çağı” olarak belirlenmiştir. Bu sözlerin anlamı büyüktür. Bu slogan, vatansever ruhun geliştirilmesine, ülkenin refahına yönelik projelerin ve programların uygulanmasına, ekonomik potansiyelin güçlendirilmesine ve halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalarda ilham kaynağı olacaktır.

2022 yılında Türkmenistan’da düzenlenecek uluslararası etkinliklere gelince, Hazar denizi ülkelerinin 6. Devlet Başkanları Zirvesi, Orta Asya ülkeleri ve Rusya Federasyonu Parlamentolar arası Forum, Cumhurbaşkanlığı Seçimleri (12 Mart 2022) ve diğer faaliyetler gösterilebilir.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: