Twitter Facebook Linkedin Youtube

ÇANKIRI TÜRKAV’DA “STRATEJİK VE ENERJİK ÜLKE: TÜRKMENİSTAN” PROGRAMIMIZ GERÇEKLEŞTİ

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Çankırı Şubesi konferans salonunda “Stratejik ve Enerjik Ülke: Türkmenistan” konulu bir sohbet programı düzenlendi. 08.02.2022 günü gerçekleştirilen programa ev sahipliği yapan TÜRKAV Çankırı Şube Başkanı İsa BÖLÜKBAŞI, etkinliği saat 20.00’da konukları tanıtarak başladı. Çankırı ilinin Türkmen kökenleri konusunda duyarlı ve bilinçli bir kişilik olan sayın BÖLÜKBAŞI, modern zamanların yaşayan Türkmen devleti Türkmenistan’ı bugünkü programda odağa alarak, geçmişten bugüne, bugünden geleceğe Türkmenlerin, genel Türk tarihi ve sosyolojisi içindeki yeri ve önemi konusunda, kendileri de Türkmenistan yurttaşı olan Prof.Dr.Recep Recebov ve eşi Arazgül Recebova’nın ayrıntılı bilgiler vereceğini belirtti.

Açılış konuşmasının ardından, etkinliğe katılan Türkiye-Kazakistan Dostluk Derneği Başkanı ve SASAM Başkan Yardımcısı Cesurhan TAŞ, söz alarak Türkmenistan’ın günümüzde dünyanın en büyük 4.doğalgaz üreticisi ülke olduğunu belirterek Asya kıtasının giriş kapısı olması hasebiyle Türkmenistan’ın stratejik konumunu anlattı. Türkmenistan deyince akla Ahal Teke atları ve Alabay cins itlerin geldiğini ancak modern Türkmenistan’ın kendisini bir enerji üssü ve stratejik geçiş merkezi olarak gördüğünü, ussal ve bilimsel analizlerin de Türkmenistan’ı bu şekilde tanımladığını ifade etti.

Daha sonra SASAM Avrasya Masası analisti Prof.Dr.Recep Recebov söz alarak kendi somut bilgi ve deneyimleri ile örneklendirerek Türkmenistan’ın enerji kaynaklarından, sınai ve tarımsal ürünlerinden ve diğer gelir ve zenginlik kaynaklarından bilgiler verdi. Arazgül Recebova ise Türkmenistan’ın kültürel değerlerini ve eserlerini kendi somut bilgi ve deneyimlerinden hareketle doyurucu bir şekilde anlattı. Özellik Türkmen halılarının özgün dokusu ve nakış sanatlarındaki inceliklerin altını çizdi.

Katılımcıların soru ve değerlendirmelerinin alınıp yanıtlanması sonrasında etkinlik karşılıklı armağanlaşma ile son buldu. Çankırı’nın güzide düşünce ve eylem önderlerinden İsa BÖLÜKBAŞI, Türkmenistanlı konuklara Çankırı hatırası olarak süslemeli kaya tuzu armağan etti. Türkmenistanlı profesör Recep Recebov da İsa BÖLÜKBAŞI’nın göğsüne Türkmen kaftanı  başına da Türkmen telpeği giydirerek onu “Karatekin il beyi” ilan etti.

Cesurhan Taş Hakkında

Cesurhan TAŞ: (Ankara) 1974 Anamur doğumludur. ODTÜ İ.İ.B.F, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. İngilizce, Arapça ve Rusça bilmektedir. Devlet yapısı, kamu yönetimi, mali yönetim, kalkınma ekonomisi, bölgesel kalkınma ve kamu hukuku alanlarında çalışmaları bulunmaktadır. Yörük ve Türkmen kültürü üzerine de araştırma ve inceleme çalışmaları yapmaktadır.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: