Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM, KIBRIS TÜRK ÇOCUK ESİRGEME KURUMU (KTÇEK) İLE ORTAK PROJE DÜZENLİYOR

Sahipkıran Stratejik Araştırma Merkezi SASAM Avrasya Masası Direktörü Prof. Dr. Recep RECEPOV, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin en köklü hayır kurumlarından biri olan Kıbrıs Türk Çocuk Esirgeme Kurumu (KTÇEK) Müdürü Sayın Ali BİRSEN ile Kurum bünyesinde yakın zamanda hayata geçecek ve çocukların toplumsal, psikolojik, eğitsel ve kültürel gelişimine katkı koymayı amaçlayan Etüt Projesinin geleceğine yönelik bir görüşme gerçekleştirdi.   

Görüşme sırasında Etüt Projesinin yanı sıra, Kuruma çocuklarını getirmekte olan ailelerin ebeveynlerine yönelik Ruh Sağlığı ve Aile İçi İletişim konusunda Prof. Dr. Recep RECEPOV tarafından seminerler serisinin verilmesi konusunda da mutabakata varılmış olup, seminerlerin Eylül ayında başlatılması kararı alınmıştır. Alınmış olan karara uygun olarak verilecek seminerler serisinin kurumun Etkinlik Merkezinin etkin ve profesyonel bir şekilde çocuklara, çocukların ebeveynlerine katkı sunacağı kanaatine varılmakla, Merkezin sürdürülebilirliğini sağlamaya ve çocukların boş zamanlarını değerlendirmeleri, yaratıcılıklarını ortaya koymaları açısından vereceğimiz maddi ve manevi desteğin öneminin çok büyük olacağı da vurgulanmıştır. 

Kıbrıs Türk Çocuk Esirgeme Kurumunun (KTÇEK) çocuklarımıza sağlayacağı güzel olanakların devam etmesi adına seminerimize katılarak manevi, www.ktcek.org sitesi üzerinden bağış yoluyla maddi katkıda bulunmakla çocuklarımızın kendilerini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kıbrıs Türk Çocuk Esirgeme Kurumu, 13 Haziran 1968 tarihinde, Cumhurbaşkanı Muavini ve Geçici Türk Yönetimi Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Fazıl KÜÇÜK Başkanlığındaki Adanın her bölgesinden bir araya gelen delegelerin katılım sağlamasıyla, Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumunun bir benzeri olarak kurulmuştur. KKTC’nin en köklü hayır kurumu olarak KTÇEK ülkenin çocuklarının esenliği için pek çok alanda önemli çalışmalara ve projelere imza atmıştır.

1974 sonrası yerleşim alanlarının değişmesine bağlı olarak gerçekleşen nüfus hareketliliği sonucunda toplumsal yapı, dramatik bir şekilde değişime uğramıştır. Kurum, dönemin zor koşulları nedeniyle tarihindeki en zor günleri yaşamakla birlikte mali sıkıntı içine girmiştir. Toplumsal hareketlilik ve mali sıkıntıdan dolayı şubeleri ve kreşleri, işlevlerini yitirmiştir. 2008 tarihine kadar Merkez ve Lefkoşa Şubesi olarak devam eden kurum, tek çatı altında birleştirilerek yeni Tüzüğünü onaylamış ve hızla yeni yapılanma içine girmiştir. Kurum tarafından yapılan araştırma sonucunda kendi binasında Etüt Projesini hayata geçirme kararı alınmıştır ve önemli aşamalar kaydedilmiştir.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: