Twitter Facebook Linkedin Youtube

TÜRK DÜNYASI GENÇ BİLİMCİLERİ BURSA’DA BULUŞTU

Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Bursa’da Türk Dünyasının genç bilimcileri bir araya geldi. Uluslararası Genç Bilimci, Girişimci ve Mentörler Ağı (ULUĞ) önderlik ve  eşgüdümünde, Hayat Hastanesi, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BALGÖÇ) ve Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) destekleriyle gerçekleştirilen çalıştayda, çok sayıda akademisyen, bilimci, araştırmacı, stratejist, girişimci ve öğrenci görüş, düşünce ve değerlendirmelerini paylaşarak Türk Dünyasının birleşmesi ve kalkınmasında temel oluşturacak olan bilim ve teknoloji konusunda işbirliği ve dayanışma olanaklarını tartıştılar.

02.10.2022 günü yapılan ve gün boyu devam eden çalıştaya ev sahipliği yapan Hayat Hastanesi yönetim kurulu başkanı Dr. Ahmet Özkul’un “hoş geldiniz” konuşması sonrasında ULUĞ Genel Koordinatörü Fatih M. ŞAHİN, “ULUĞ ve Türk Dünyasında Bilim” konusunda son derece doyurucu ve etkileyici bir sunum yaptı. Ardından SASAM Başkan Yardımcısı Cesurhan TAŞ kürsüye çıkarak SASAM’ın kuruluşu, misyonu, vizyonu, çalışmaları ve özellikle Türk Dünyasının bilimsel ve ussal temelde detaylı bir şekilde analiz edilmesi, sağlıklı ve gerçekçi politikalar geliştirilmesi yönünde yaptığı araştırma ve incelemeler hakkında bilgiler verdi.

BALGÖÇ Başkanı Prof. Dr. Emin BALKAN, Balkan Türklüğünün dünü, bugünü ve yarını hakkındaki duygu ve düşüncelerini bilimsel bir perspektiften anlattı. Mudanya Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Necmi GÜRSAKAL da bilimsel araştırmaların toplumsal kalkınmadaki yeri ve önemi konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Gün boyu devam eden etkinlikte, Türk Dünyasının çeşitli coğrafyalarından gelen genç bilimciler, mensubu oldukları Türk topluluklarının güncel sorunlarını dile getirip eğitim, bilim ve teknoloji konusundaki çalışmalarını örnekleriyle anlattılar.

Türklüğün varlık, varlığını sürdürmek ve dirlik hakkı konularında duyarlı bir duruş ve tutum sergileyen SASAM, böylesi önemli bir çalıştaya etkin destek verdi. SASAM Hukuk Masası Başkanı Sema TAM AR ve masa başkan yardımcısı Nida Nur OTÇU çalıştaya katılarak gösterdikleri etkili çalışma ve etkin katılım ile dikkat çektiler.

Etkinlik katılım ve teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ile son buldu.

Cesurhan Taş Hakkında

Cesurhan TAŞ: (Ankara) 1974 Anamur doğumludur. ODTÜ İ.İ.B.F, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. İngilizce, Arapça ve Rusça bilmektedir. Devlet yapısı, kamu yönetimi, mali yönetim, kalkınma ekonomisi, bölgesel kalkınma ve kamu hukuku alanlarında çalışmaları bulunmaktadır. Yörük ve Türkmen kültürü üzerine de araştırma ve inceleme çalışmaları yapmaktadır.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: