Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM BAŞKAN YARDIMCISI CESURHAN TAŞ ÖZBEKİSTAN BASININDA

Türkiye’den bakış: Özbekistan’ın önerileri EİT üyesi ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri niteliksel olarak yeni bir düzeye yükseltecek.

https://dunyo.info/ru/site/inner/vzglyad_iz_turtsii_predlozheniya_uzbekistana_podnimet_na_kachestvenno_noviy_uroveny_torgovo-ekonomicheskie_otnosheniya_mezhdu_stranami-chlenami_oes-wu5

“Dünya” HA/. SASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı Cesurhan Taş (Türkiye): Başkan Shavkat Mirziyoyev’in Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün (EİT) 15. Zirvesi’nde Ortak Eylem Planı kabul etme girişimine özellikle dikkat çekti. EİT Üye Devletlerinin ortak yatırım akışını artırmayı ve bunların güvenilir korumasını güçlendirmeyi ve ayrıca kuruluş alanında endüstriyel işbirliğini derinleştirmeyi amaçladı.

Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı, dünyadaki ve bölge devletlerindeki pandemi sonrası mevcut ekonomik durumu dikkate alarak, yatırım ve ekonomik ilişkilerin kurulmasının tüm EİT üyesi ülkeler için önemli olduğunu vurguladı. Örgütün tüm üye ülkeleri tarafından desteklenen zirvede bu konuyu öncelikli olarak belirleyen Özbekistan başkanı oldu.

Cesurhan Tash, “Yatırımların ve korunmasının artırılmasının yanı sıra bölgesel öneme sahip projelerin geliştirilmesi ve ulusal ekonomilerin dünya pazarındaki rekabet gücünün artırılması bugün çağın bir gereğidir” dedi.

SASAM Başkan Yardımcısına göre, EİT üyesi ülkelerin farklı ekonomik durumları, ekonomik büyümeyi sağlamak için belirlenen görevlerin uygulanmasında zorluklar yaratmaktadır. Bu bağlamda, Özbekistan Cumhurbaşkanı tarafından gerçek bir mekanizma ayrıca kaydedildi: Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO) ve Birleşmiş Milletler Orta Asya Ekonomileri için Özel Programı (SPECA) ile birlikte EİT bünyesinde Ticaret, Yatırım ve İnovasyon Merkezi oluşturulması ve bu yeni Merkezin Genel Ofisi konumu Taşkent’te olması önerildi.

EİT üye devletlerinin kullanılmayan yatırım potansiyelini ve Özbekistan’ın uygun coğrafi konumunu dikkate alarak, Stratejik Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı, Taşkent’teki yukarıda belirtilen Merkezin çalışmalarını koordine ederken, Özbek tarafı, etkinliğini en kısa sürede gösterecek ve örgüte üye ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri niteliksel olarak yeni bir düzeye çıkaracaktır.

Cesurhan Taş Hakkında

Cesurhan TAŞ: (Ankara) 1974 Anamur doğumludur. ODTÜ İ.İ.B.F, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. İngilizce, Arapça ve Rusça bilmektedir. Devlet yapısı, kamu yönetimi, mali yönetim, kalkınma ekonomisi, bölgesel kalkınma ve kamu hukuku alanlarında çalışmaları bulunmaktadır. Yörük ve Türkmen kültürü üzerine de araştırma ve inceleme çalışmaları yapmaktadır.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: