Twitter Facebook Linkedin Youtube

AFRİN OPERASYONUNUN BÖLGEDEKİ DENGELERE ETKİLERİ

SASAM Başkanı Süleyman ERDEM, Kuzey Irak merkezli K24 TV’nin Afrin’e düzenelen Zeytin Dalı Harekatının bölgedeki dengelere muhtemel etkilerine dair sorularını cevaplandırdı.

K24: Bu ay içinde Suriye’nin geleceğinin konuşulacağı önemli zirveler gerçekleşiyor Cenevre, Viyana, Astana ve Soçi’de. Bu kritik zirveler öncesi Türkiye’nin başlatmış olduğu Zeytin Dalı Operasyonu 4. Gününde devam ediyor.

1- Afrin operasyonu bu zirveler üzerinde nasıl bir etki yaratacak?
2- Bu operasyon bölgedeki dengeler üzerinde nasıl bir etki yaratacak?
3- Bu operasyon bölgede hangi küresel gücün çıkarlarına yarıyor ve hangi tarafın elini güçlendiriyor?
4- Bu operasyon bölgede istikrarın sağlanmasına etki eder mi?

Süleyman ERDEM: Afrin Operasyonu henüz başında olmakla birlikte Türkiye’nin kararlılığını göstermesi açısından çok önemli bir harekâttır. Türkiye, haklı endişelerini hiçe sayan ve hatta endişeleriyle dalga geçercesine açıklamalarda bulunan ABD’li yetkililere karşı kararlılığını göstererek sahadaki varlığını artırmaktadır. Türkiye’nin sahada artan varlığı, masada da elini kuvvetlendirecektir.

Türkiye, Astana Görüşmeleri ile birlikte Rusya ve İran ile dolayısıyla da Suriye Rejimi ile ortak noktaya geldi. Astana Görüşmelerinde varılan uzlaşı, Türkiye’nin Suriye İç Savaşı başlangıcında yer aldığı ittifaktan ayrılıp resmen karşı ittifaka geçtiğinin göstergesi idi. Türkiye, ABD’nin Suriye ile ilgili planlarını gördükten sonra Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılı öncesine dönmenin milli menfaatlerine daha uygun olduğu kanaatine vardı. Bu kanaatle birlikte aynı hedefe ulaşmaya çalışan Rusya, İran ve Suriye Rejimi ittifakına yakınlaştı.

Suriye’nin toprak bütünlüğüne zarar vermeyi hedeflemeyen Afrin Harekatı, bölgede ABD ve müttefiklerinin aleyhine, Rusya ve müttefiklerinin ise lehine olacak şekilde dengeleri değiştirecektir. Zira Fırat Kalkanı Harekatı ile sekteye uğrayan Suriye’nin kuzeyinde kesintisiz bir YPG/PKK koridoru hayali, Afrin operasyonu ile tamamen suya düşecektir. ABD’nin 5.000 tır silah göndererek ve askeri eğitim sağlayarak yatırım yaptığı YPG unsurları, Afrin operasyonu ile büyük bir zemin kaybetmektedirler. ABD’nin bu operasyonu engelleyememesi ve hatta bu operasyonu teşvik eder mahiyette kışkırtıcı açıklamalar yapması, YPG’nin ABD’ye olan güvenini sarsacak ve Rusya’nın da Afrin’de kendilerini yüzüstü bırakmaları morallerini iyice bozacaktır.

Suriye’nin toprağında gözü olmadığını defalarca en yetkili ağızlardan ifade eden Türkiye, gerek Fırat Kalkanı gerekse Zeytin Dalı Operasyonları ile ele geçirdiği toprakları sonunda Suriye’ye bırakacağından, Afrin Operasyonu Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamaya çalışan küresel güç Rusya’nın lehine dengeleri değiştirmektedir. Dengelerin bu şekilde değişmesi, YPG ve arkasındaki güç ABD’nin bölge üzerindeki emellerine ket vurması açısından bölgedeki istikrarı sağlamaya hizmet edecek bir gelişmedir. ABD iç kamuoyunda YPG’nin PKK ile bağlantısı ve YPG’ye verilen desteğin ne derece doğru olduğu sorgulanmaktadır. YPG konusundaki endişelerinde Türkiye’yi haklı gören makul sesler, ABD’de seslerini duyurmaktadırlar. Bütçe görüşmelerinden netice alınamaması nedeniyle Federal Bütçesi kepenk kapatan ABD Hükümetinin, Türkiye’nin son hamlesiyle iç kamuoyu nezdinde zorda kalacağı ve gelişmelerin Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunan güçlerin lehine olacağı yüksek ihtimal gözükmektedir. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde Suriye’nin geleceğinin konuşulacağı uluslararası zirvelerde Rusya, İran ve Türkiye’nin yer aldığı tarafın eli daha da güçlenmektedir.

Süleyman Erdem Hakkında

Balıkesir doğumludur. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2001 yılında lisans, Harvard Üniversitesi Kamu Politikaları Bölümünden 2009 yılında yüksek lisans derecesi almıştır. 2002 yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde memur olarak kamuda göreve başlayan Erdem, 2003-2004 yılları arasında Maliye Bakanlığında Vergi Denetmen Yardımcısı olarak görev yapmış, 2004 yılından itibaren de Başbakanlıkta Uzman Yardımcısı, Uzman ve Tanıtma Fonu Genel Sekreteri görevlerinde bulunmuştur. 2009-2011 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK)’da Geçici Uzman sıfatıyla YÖK ve ÖSYM’deki denetimlerde görev almıştır. 2012 Aralık ayında kurulan Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM)'ın kurulduğu tarihten 08/10/2019 tarihine kadar başkanlığını yürütmüştür. Halen SASAM Uluslararası Güvenlik Masası Direktörü olarak görev yapmaktadır. Akademik çalışmalarını “radikalleşme ve terör” üzerine yürüten Erdem’in; “Cihatçılar; El Kaide ve IŞİD’e Katılanların Hikayesi” isimli yayınlanmış bir kitabı bulunmaktadır.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: