Twitter Facebook Linkedin Youtube

HOLLANDA’DA TÜRK SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA SORUŞTURMA

Leyla SARIKAMIŞ’ın haberi

Hollanda’da Türk sivil toplum kuruluşları hakkında soruşturmalar açılmaya başlandı. Hollanda Sosyal İşler Bakanı Asscher, geçtiğimiz haftalarda Türk kuruluşları hakkında soruşturma yapılacağını söyledi. Bu kuruluşların içinde Fethullah Gülen Hareketi başta olmak üzere; Diyanet, Süleymancılar ve Milli Görüş’e ait kuruluşlar bulunuyor. Oysa Asscher, Türk toplumunda çok sevilen ve sayılan bir insandı. Hatta ve hatta oylarının büyük bir kısmını Türklerden almıştı. Acaba Yunus davasından dolayı mı kendisini bu kadar köşeye sıkıştırılmış hissediyor? Hatırlarsanız Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Hollanda’da 9 yıl önce, 6 aylıkken yere düşürüldüğü gerekçesiyle ailesinden alınarak Hıristiyan ve lezbiyen bir çifte verilen Yunus için Yurtdışı Türkler Başkanlığı’na yeni dava açılması talimatı vermişti. (İlgili haber için bakınız: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22621448.asp – Görüntülü haber için bakınız: http://www.beyazgazete.com/video/anahaber/atv-4/2013/02/19/ankara-yunus-icin-devrede-379380.html )

Aşağıda bu konu ile ilgili bir haberin tercümesi yer almakta;

Türk dini kuruluşları hakkında soruşturma

http://nieuwsuur.nl/onderwerp/492457-vvdstatenlid-beheert-mosliminternaten.html

Kuzey-Hollanda Bölge Üyesi Köksal Gör, bu görevinin yanı sıra dört yatılı okulun yöneticisidir. Bu yatılı okullar, bir danışmanlık bürosu olarak kaydedilmiştir. Bölge üyesi Köksal Gör’ün, partisi (VVD) tarafından istifası isteniliyor. Sosyal İşler Bakanı Sayın Asscher, Türk dini kuruluşlarına bir soruşturma başlatacağını duyurdu.

Müslüman yatılı okullar.

Haber Saati programı tarafından yürütülen araştırmanın sonucu; Amsterdam’da sekiz ayrı adreste Müslüman yatılı okullar kurulduğunu gösteriyor. Bu okullara Türk çocukları, normal okul saatlerinden sonra geliyorlar ve orda yatılı olarak devamlı kalıyorlar. Yatılı okullar, Türk Müslüman din adamı Fethullah Gülen takipçisi olan kişiler tarafından işletiliyor.

Bölge üyesi

Bu incelemeye alınan dört yatılı okul, Beyaz Kitap Vakfı tarafından yönetiliyor ve bu Vakfın başkanı Kuzey-Hollanda Bölge Üyesi Köksal Gör’dür. Kendisi de Gülen takipçisidir. Bu dört yatılı okul, normal evlerde faaliyette bulunuyor ve buralarda toplam 20-25 çocuk eğitiliyor. Çocuklar ev ödevlerinin yanında ek olarak Kur’an dersleri ve Gülen görüşünden dersler alıyorlar.

Yatılı okullar Ticaret Odası’nda birer danışmanlık bürosu olarak kaydedilmiştir. VVD partisi, üyesi Köksal Gör’e; acilen halk temsilcisi olarak görevinden istifa etmesini öneriyor. Hendry Meijdam söyle diyor: “Gülen’in görüşleri, bizim liberal partimizin görüşleriyle asla uzlaşamaz.”

Gülen hareketi

Gülen Hareketi’nin kesin olarak ne kadar büyüklükte olduğu, tam olarak bilinmemektedir. Tahminen 5 ila 10 milyon takipçileri olduğu düşünülüyor. Ayrıca amaçları belirsizdir. Gülen ve onun takipçilerinin siyasetin üzerindeki etkisi kesinlikle çok büyüktür. Önceden imamlık yapan Gülen, İslam’a yakınlık gösteren şu andaki hükümeti destekliyor ve birçok bakan ona sempati duyuyor.

ABD

Gülen, 12 yıl önce sağlık nedenlerinden dolayı ABD’ye taşındı fakat o dönemde laik devleti devirmek girişimlerinden suçlanmıştı. Bu suçlamadan beraat ettiği halde ABD’den Türkiye’ye geri dönmedi.

Yaygınlık

Haber Saati’nin araştırması, Gülen hareketinin Hollanda toplumunda yaygın olduğunu gösteriyor. (Hollanda’da faaliyet gösteren) Birçok (Türk) kuruluşu, Gülen takipçileri tarafından kurulmuştur. Bunların içinde medya ve iş dernekleri yoğunluktadır. Bu kuruluşlar hiç bir zaman Gülen adı altında çalışmıyorlar.

Bilgi özeti: Nieuwsuur Nisan 2013

http://nieuwsuur.nl/onderwerp/492457-vvdstatenlid-beheert-mosliminternaten.html


Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: