Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM İSTANBUL, KIRIM TATAR KÜLTÜR FESTİVALİNE KATILDI

SASAM İstanbul İl Temsilcisi Onur Dikmeci başkanlığında İl Genel Sekreteri Refik Can Bayrakcı ve sekreter yardımcısı Kerem İşcan’dan oluşan SASAM İstanbul heyeti; Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu, Uluslararası Kırım Derneği ve Kırım Kalkınma Vakfı tarafından düzenlenen Uluslararası Kırım Tatar Kültür Festivali etkinliğine katıldı.

Programda, Kırım Tatarlarına ait semboller, fotoğraflar ve kıyafetler gibi çeşitli kültürel ögeler sergilendi. Yurt içinden ve yurt dışından konukların ziyaretçi olarak katıldıkları etkinlik dostane bir ortamda devam etti. Federasyon İl Başkanı Mustafa Şansal, SASAM aracılığıyla kamuoyu ile paylaştığı mesajında “Kırım Tatar halkının kendi kültürünü yaşatabilmesi için Türkiye’nin yakın desteğine ihtiyacı olduğunu, kurs-etkinlik programı düzenleme isteklerinin olduğunu” belirtti. Türkiye’nin komşularıyla yakın diyaloglar gerçekleştirmesinin önemine vurgu yapan Şansal, ekonomik olarak güçlü olan ülkelerin bölgesinde söz sahibi olabileceğine işaret etti. Bölge ülkeleriyle sağlıklı ekonomik ilişkiler tesis eden Türkiye’nin kültürel ve siyasal anlamda da yükselişe geçeceğini, Kırım’ın ve Türkiye’nin geçmiş yıllara ait bölgesel krizleri her daim yaşatmak yerine yeni perspektifler belirlemeleri gerektiğini ifade etmiştir.

SASAM’ın Kırım meselesinde önemli bir sivil toplum aktörü olduğu, taraflar arasında stratejik vizyonla bir yaklaşım geliştirdiği vurgulanan görüşmede, bölgesel barış ve istikrara katkı sağlayacak politika analizleri ve önerilerinin önemine vurgu yapıldı. Türk Dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Tatar halkının hak ve menfaatlerinin savunulması noktasında gerekli çalışmaların yapılması gerektiği ifade edildi.

Kırım Kalkınma Vakfı İstanbul İl Başkanı Mustafa Şansal – SASAM İstanbul İl Başkanı Onur Dikmeci

 

 

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: