Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM İSTANBUL, “TERÖRLE MÜCADELE VE İSTİHBARAT” KONULU PROGRAMA GÖZLEMCİ OLARAK KATILDI

SASAM İSTANBUL İl Başkanı Onur Dikmeci ve İl Sekreteri Refik Can Bayrakcı, Esenyurt Üniversitesinde düzenlenen “Terörle Mücadele ve İstihbarat” konulu toplantıda gözlemci olarak yer aldılar.

Kd. Alb. (E) Dr. Hakan Kantarcı tarafından verilen eğitim sonrası SASAM temsilcileri, istihbarat ve güvenlik bürokrasisi kökenli akademisyenlerle çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiler. Toplantıya konuyla ilgili kamu görevlileri, akademisyenler ve eğitimciler katılmışlardır. Bu eğitimde öne çıkan bazı faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Bazı ülkelerin çıkarları doğrultusunda terör örgütlerini manipüle etmeleri nedeniyle terörün evrensel bir tanımı yapılamamaktadır. Bu durum terörle mücadeleye darbe vurmaktadır. BM nezdinde geçerli bir terör tanımının yapılması uzak bir olasılıktır.
  • Teröristler eskiden ölmemek üzere strateji belirlerken, artık ölmeyi ideal kabul etmektedirler. Sol ve Marksist eğilimli terör örgütlerinden uhrevi kavramları öne süren terör konseptine geçilmiştir.
  • Teröristler ülkelerine döndüklerinde adapte olamamaktadırlar. Batı istihbarat servislerince desteklenen terör örgütlerinin kontrolden çıkabilecekleri düşünülmektedir.
  • Terörizmle mücadele kapsamında istihbarat örgütlerinin yetkinlikleri oldukça önemlidir. Kendilerini dışlanmış hisseden kişilerin terör örgütlerine katılma eğilimleri yüksek olmakla beraber yapılan çalışmalarda teröristlerin, psikopat kişilik bozukluğunda bulunmadıkları tespit edilmiştir.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: