Twitter Facebook Linkedin Youtube

DAHA YEŞİL BİR DÜNYA İÇİN GENÇLİK PLATFORMU, UNCCD COP13 GENÇLİK FORUMU İÇİN ÇİN’E GİDİYOR

Dünyanın önemli zirve toplantılarından biri olan Rio Sözleşmeleri Taraflar Konferansı Toplantılarıdır (Sözleşmeler; iklim değişikliği, biyoçeşitlilik ve çölleşme ile mücadele konularını içermektedir). Türkiye’de düzenlenen ilk Rio Sözleşmeleri Taraflar Konferansı, “Çölleşme ile Mücadele 12. Taraflar Konferansı (AnkaraCOP12)” Ekim 2015’te Ankara’da yapılmıştır.

Çölleşme ile Mücadele 12. Taraflar Konferansında gençliğin de rol alması için Gençlik İnisiyatifi programı, üniversitelerden öğrenciler ve STK temsilcilerinin işbirliği ve katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir. Programda çölleşme, çevre ve orman konularında gençlere söz hakkı tanınması amaçlanmış ve bu amaca ulaşılmıştır.

Gençlik İnisiyatifi Programı, AnkaraCOP12 genel kurul salonunda alkışlarla karşılanan bir deklarasyon yayınlamış ve bu deklarasyon resmi kararlara yansımıştır. Bu Gençlik Deklarasyonunda gençler özet olarak; “Dünyamız çölleşmeyecek, çünkü biz varız” demiştir.

Programı icra eden STK temsilcileri ve üniversite öğrencileri, COP12 sonrasında “Daha Yeşil Bir Dünya İçin Gençlik Platformu” ismiyle platform şeklinde yoluna devam etmiştir. Daha Yeşil Bir Dünya İçin Gençlik Platformu; 2015 sonundan itibaren çalıştaylar, eğitimler, gençlik buluşmaları ve yurtdışı çalışma programları düzenleyerek Çölleşme ile Mücadele 12. Taraflar Konferansında çevre sorunlarına karşı oluşan birlikte çalışma bilinci ve şevkini aynı heyecanla devam ettirmiştir.

AnkaraCOP12’de gerçekleştirilen Gençlik İnisiyatifi Programının bundan sonraki tüm Taraflar Konferansında UNCCD ve ev sahibi ülke marifetiyle düzenlenmesi de, Platformun en önemli amaçlarından biridir. Zira böylece resmi programlarda artık gençlik de söz sahibi olacaktır. Bu bağlamda Platformumuz, Çin’in Ordos şehrinde düzenlenecek UNCCD COP13 Youth Forum’a katılım için gerekli hazırlıklarını yapmış ve AnkaraCOP12’de yaktığımız meşalenin başında olmak için gün saymaktadır. Platform olarak hazırladığımız program ile Ordos’ta ülkemiz gençlerini temsil etme fırsatı bulacağız. Platformumuzun bu programa katılmasında desteği olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürü bir borç biliriz.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: