Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM, FAS’TA DÜZENLENECEK AKDENİZ ORMANCILIK HAFTASI ETKİNLİKLERİNE KATILIYOR

SASAM ve Sahipkıran AKADEMİ, bu yıl beşincisi Fas’ın Agadir şehrinde düzenlenecek olan Akdeniz Ormancılık Haftası (MFW-5) etkinliklerine “Daha Yeşil Bir Dünya İçin Gençlik Platformu” üyesi olarak katılıyor.

Daha Yeşil Bir Dünya İçin Gençlik Platformu üyesi Bilge Nesil Gençlik Derneğinin hazırladığı ve Sivil Düşün AB Programı tarafından destek verilen proje ile; platform üyesi kuruluşlardan 5 temsilci Agadir’de ülkemizi temsil edecek. Programa SASAM adına Başkan Süleyman ERDEM, Sahipkıran AKADEMİ adına AKADEMİ Başkanı Emrah ALACA katılacak.

Proje ile Akdeniz Havzası ülkelerindeki STK’larla temaslar kurulması ve Gençlik Platformuna uluslararası üyeler kazandırılması, MFW-5’te yan etkinlik yapılarak Türkiye’nin görünürlüğünün arttırılması ve platform ile platform üyesi kuruluşların kurumsal kapasitelerinin artırılması hedeflenmekte.

20 Mart’ta başlayacak etkinliğe hazırlık toplantılarının sonuncusu, bugün Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Orman ve Su İşleri Bakanlığını temsilen etkinliğe katılacak Sn. İsmail Belen’in başkanlığında düzenlendi.

Akdeniz Ormancılık Haftası; Akdeniz ülkelerinde Ormancılık ile ilgili faaliyette bulunan kuruluşların, Türkiye’nin (Orman ve Su İşleri Bakanlığı) önderliğinde bir araya gelerek oluşturdukları ortak bir platformdur. Platformun çabaların sonucunda, iki yılda bir Mart aylarında “Akdeniz Orman Haftası” etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu etkinliklerin birincisi 2010 yılında ülkemizde (Antalya), ikincisi 2011 yılında Fransa’da (Avignon), üçüncüsü Cezayir’de (Tlemcen), dördüncüsü İspanya’da organize edilmiştir.

20-24 Mart 2017 tarihlerinde Fas’ın Agadir şehrinde yapılacak olan Beşinci Akdeniz Ormancılık Haftasının ana teması; “Akdeniz Ormanları ve Peyzaj Restorasyonu” olarak belirlenmiştir.

Program hakkında daha fazla bilgi için bknz: http://www.5.medforestweek.org/

Daha Yeşil Bir Dünya İçin Gençlik Platformu: 2015 yılında kurulan Platforma üye kuruluşlar şöyledir; Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi, Öz Orman İş Sendikası, Yeşil Türkiye Ormancılar Derneği, Bilge Nesil Gençlik Bilişim Sanat Turizm Derneği, Orman Mühendisleri Odası, Türkiye Toprak Bilimi Derneği.

Platforma katılmak isteyen sivil toplum kuruluşları ile bireysel olarak platforma katılmak isteyen gençler, platformun sekretaryasını yürüten Sahipkıran AKADEMİ yönetimi ile akademi@sahipkiran.org adresinden iletişime geçebilirler.

Hazırlık Toplantısı – 3

Hazırlık Toplantısı – 2

 

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: