Twitter Facebook Linkedin Youtube

AP SEÇİMLERİ, FRANSA’DA IRKÇILIĞIN YÜKSELİŞİ KONUSUNDA ALARM SİNYALLERİ VERİYOR

Ayben OKKALI

Ayben OKKALI

Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor… Ama bu hayalet, K. Marx ve F.Engels’in bahsettiği o hayalet değil… Avrupa’da dolaşan hayalet, ayrımcılığın, ırkçılığın ve ayrımcı fikirlerle beslenen ideolojik partilerin hayaleti…
25 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşen ve Fransa’nın 74 sandalyesi olan Avrupa Parlamentosu milletvekili seçimleri, Fransa’da görülmemiş bir şekilde sona ermiştir. “Front Nanional” yani Ulusal Cephe, Fransa’da %24.85 oy oranı ile aşırı sağ düşüncenin Avrupa’da bir kere daha hüküm süreceğinin sinyallerini verir niteliktedir. Marine Le Pen önderliğindeki aşırı sağ düşünceye sahip Ulusal Cephe, 24 sandalye ile seçimleri birinci olarak tamamlamış ve tüm Fransa’yı sonuçlarla şaşırtmıştır.
Avrupa Birliği düşüncesine karşı ırkçı partinin Avrupa Parlamentosu seçimlerini ilk sırada tamamlayıp, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nin partisi Sosyalist Partinin üçüncü sırada seçimleri tamamlaması da Fransa’nın geleceği hakkında ayrıca fikir vermektedir.
Yerel yönetimler seçim kampanyaları sırasında; Roman vatandaşların ülkeden atılması gerektiği savunulmuş, Adalet Bakanı Christiane Taubira ile bir maymunun resmini karşılaştırılıp ülke gündemi meşgul edilmiş, Front National İslam karşıtı fikir ve eylemleri ile gündemden düşmemiş ancak yine de Avrupa Parlamentosu seçimlerini birinci sırada tamamlamıştır. Front National’ın bu derece yüksek oy oranı ile seçimi tamamlaması, Fransa’da ayrımcı fikirlerin sosyal hayata ne denli yayıldığının ve insan hakları, adalet gibi fikirlerin beşiği olan Fransa’nın geldiği noktayı kanıtlar niteliktedir.

Bu durumun farkında olan Fransız basınında yer alan bazı haberler şöyledir;

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde tüm ülkeyi şaşırtıp birinci parti olarak seçimleri tamamlayan Marine Le Pen önderliğindeki “Ulusal Cephe” başarısının ardına sığınarak siyasi kararlar almaya başladı… Fransa’da Avrupa Birliği üye ülkesi vatandaşı olmayan göçmenlerin yerel yönetimlerde oy kullanmalarına yönelik yasa tasarısı rafa kaldırıldı.
Farklı bir haber de Fransa’nın Toulon şehrinden gelmiştir. Yerel seçimlerin ardından Toulon şehri belediye meclisinde hatırı sayılır sayıda sandalye elde eden Ulusal Cephe, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından elde ettiği başarı ile gücünü daha da hissettirmeye başlamış, Toulon şehri tren garı bulvarına verilmesi planlanan “Nelson Mandela” adı reddedilmiştir.
Bunun dışında, Avrupa Parlamentosu’nda 24 sandalyesi bulunan Ulusal Cephe’ye ve politikalarına karşı yürüyüşler, Paris, Strazburg, Marsilya ve Lyon gibi Fransa’nın farklı şehirlerinde gerçekleştirilmektedir. Paris’te gerçekleştirilen ve genç Fransız gençlerin organize ettiği yürüyüşte “2017 yılına gözlemlemek bizim borcumuz”, “Demokrasi denilen şey öğrenilmez” ve “Gençlik Ulusal Cephe’den sıkıldı” gibi sloganlar atılmıştır.
Sloganların yaratıcılığı ve bir sonraki seçimlerde Ulusal Cephe’nin aynı başarıyı elde edememesi için çalışılacağının sinyalleri, belki de Fransa’da yeni bir umut kaynağı oluşturacaktır. Zira tüm Avrupa’da aşırı sağcı partilerin oylarındaki yükseliş, Avrupa Birliği içindeki uzmanları da alınacak önlemleri düşünmeye sevk etmiştir.

.

Ayben OKKALI

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Ayben OKKALI Hakkında

Ayben OKKALI: (Strazburg/Fransa) Burdur doğumludur. Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. Daha önce Amsterdam, Saraybosna ve Varşova şehirlerinde uluslararası programlarda yer almış, Hacettepe Üniversitesi Avrupa Birliği Ofisi’nde yarı zamanlı olarak çalışmıştır. Halen Fransa’nın Strazburg şehrinde bir değişim programı kapsamında çalışmalar yürütmektedir. İyi derecede İngilizce bilmekte ve Fransızca öğrenmektedir.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: