Twitter Facebook Linkedin Youtube

GİDEREK ARTAN SURİYELİ MÜLTECİ AKINI BÖLGE HALKIYLA GERİLİMİ YÜKSELTİYOR

AFP – Suriye sınırından 700 km uzaktaki Ankara halkı şimdiye kadar komşularındaki savaşın neticelerini televizyonlarından seyretmekle yetiniyordu. Ancak birkaç günden beri bu savaşın sebep olduğu gerilim başkente kadar geldi.

Büyükşehrin mütevazı kenar mahallelerinden Hacılar’da çıkan olaylarda mahalle sakinleriyle Suriyeli mülteciler karşı karşıya geldi. Çarşamba akşamı Suriyeli mültecilerin ikamet ettikleri bir apartman ateşe verildi, birçok kişi yaralandı. Sokaklarda dolaşan Türkler, bıktıklarını ifade etmekte tereddüt etmiyorlar artık.

AFP’ye konuşan, kolu morluklarla kaplı 42 yaşındaki Hicaziye Demircan, “Biz bu Suriyelileri istemiyoruz. Geldiklerinden beri kargaşa çıkarıyorlar.” diyor.

Hacılar’a bu yılın başından beri yaklaşık 2.500 Suriyeli mülteci yerleşti. Türk yetkililerin sevmediği Devlet Başkanı Beşar Esad rejimiyle asileri üç seneden beri karşı karşıya getiren çatışmalardan kaçan halka uygulanan “açık kapı” politikası çerçevesinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Partisinin belediye seçimlerini kazandığı belediyenin verdiği iyi bir misafirperverlik örneği söz konusu.

Fakat mültecileri iskân etmek için sınır boyunca kurulan kamplar, zaman içinde mülteci akınlarıyla doldu taştı. Yaklaşık 220.000 kişilik yer hazırlanmıştı ama Türk yetkililere göre mülteci sayısı milyonu aştı.

Bugün Türk şehirlerinin çoğunda sokak ve caddelerine yerleştiler, dileniyorlar, küçük çaplı işler yapıyorlar, bölge halkının husumetini giderek üzerlerine çekiyorlar.

Devlet memuru olduğu için yetkililerin hoşuna gitmeyeceğinden endişe ederek adını vermek istemeyen bir mahalle sakini, “Bu insanlar çalışmıyor. Bütün istedikleri yardım ve sivil toplum kuruluşlarından yardım aldıkları zaman da düşük fiyatla satıyorlar.” şeklinde konuşuyor.


–“Patlamaya Hazır Bomba”—

Anlatılanlara göre; “hakaret ederek”, sonra da aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu mahalle sakinlerine sopalarla saldırarak fitili ateşleyenler Suriyeliler olmuş. Hemen arkasından diğer sokaklarında başka kavgaların da patlak verdiği Hacılar’da şimdi sıkı emniyet tedbirleri alınmış durumda.

Kargaşa çıkardıklarından şüphelenilen mülteciler, sınır yakınındaki bir kampa gönderildi. Diğer Suriyelilerin de ağızlarını bıçak açmıyor. Birkaç çocuk, yakacak birkaç odun parçası bulmak ümidiyle sokakları dolaşıyor.

Ancak gerilim devam ediyor. Sokakta rastladığımız bir mahalle sakini, “Biz bu insanlara yardım etmiştik. Ekmek, un vermiştik. Şimdi bize böyle teşekkür ediyorlar.” diye hayretini ifade ediyor. Daha ılımlı konuşan komşusu Ahmet Meyiz ise “Zamanla hallolur.” diyor.

Ama zamanla hallolacağı kesin değil. Çünkü Türkiye’de şu son zamanlarda mültecilerle bölge sakinleri arasında çıkan hadiseler, artış kaydediyor.

Bölge basınında yer alan haberlere göre; cuma günü, ülkenin güneydoğusunda Suriye sınırı yakınlarındaki küçük Hassa şehrinde çıkan kavgalarda dört kişi yaralandı.

AFP’nin ulaştığı Türk yetkililer, bu olayların münferit olduğu noktasında ısrar etti ama çok sayıda yorumcu, hatta iktidara yakın basın organlarındaki bazı köşe yazarları bile endişelenmeye başladı.
İngilizce yayımlanan hükûmete yakın Daily Sabah gazetesinden İlnur Çevik, “Ankara’da meydana gelen olaylar, buz dağının su üstündeki görünen kısmı ve Türkiye genelinde gerçek bir musibetin habercisi olabilir.” ifadelerini kullandı.

Suriyeli mültecileri kabul etmek için 2 milyar dolardan fazla para harcayan Türk hükûmetinin mali gayretlerini öven bu köşe yazarı, “patlamaya hazır bomba” olduğuna hükmedilen bu problem karşısında, tehlike sinyalleri vermekte tereddüt etmedi.

“Bütün Türkiye’ye dağıldılar. Her türlü kontrolün dışındalar.” diye ısrar eden Çevik şöyle devam ediyor: “Bu artık sadece bir güvenlik meselesi değil aynı zamanda sosyal bir problem hâline geldi.”

(Kaynak: AFP, Fransa, 11 Mayıs 2014)

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: