Twitter Facebook Linkedin Youtube

LİBYA VE SURİYE’NİN KUKLA DİKTATÖRLERİ ARASINDA TÜRKİYE KARŞITI İTTİFAK KURULUYOR

SASAM analistlerine göre 5 Mart’ta Moskova’da gerçekleşecek olan Putin-Erdoğan görüşmesi sırasında Suriye’deki son gelişmelerin yanı sıra Libya da ele alınacaktır. Bu bağlamda 1 Mart’ta Tobruk sözde hükümeti tarafından gerçekleştirilen Şam ziyareti dikkat çekicidir. Hafter’in sözde hükümetinden başbakan yardımcısı Abdurrahman el-Ahiraş, dışişleri ve uluslararası yardımlaşma bakanı Abdulhadi el-Huveyc, savunma bakanı Yunus Ferhan ve istihbarat şefi Mustafa el-Mukaran’dan oluşan heyetin dün akşam Şam’a gittiği belirtilmişti.

Ziyaret kapsamında “ülke topraklarının egemenliği ve başta Türkiye olmak üzere yabancı ülkelerin operasyonları konusunda koordinasyon ve iş birliği ele alındı” açıklaması yapıldı. Müzakereler sonucunda taraflar istihbarat paylaşımı konusunda mutabakata vardılar. Söz konusu işbirliği kapsamında Suriye’den Libya’ya geçen çeşitli silahlı gruplar hakkında Hafter’e bilgi verilecek. Ayrıca Hafter güçleri tarafından Libya’da esir alınan Suriye’den gelen savaşçılar sorgulandıktan sonra Şam’a teslim edilecektir.

Hafter tarafından oluşturulan sözde geçici hükümet ve Esed yönetiminin karşılıklı konsolosluk açma konusunda protokol imzaladığı duyuruldu.

Bundan sonra Suriye’deki gelişmeler doğrudan Tobruk’u etkileyecek, Libya’daki gelişmeler ise Şam’ı. Zira günümüzde Şam ve Tobruk arasında Türkiye karşıtı bir cephenin oluşturulduğunu söyleyebiliriz. Rusya-Türkiye arasında yaşanan gerginlik ışığında Moskova’nın söz konusu cepheye destek vermesi ihtimalinin gerginliği tırmandıracağı öngörülüyor.

 

Sahipkıran HABER

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: