Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM BAŞKANINA TÜRK DÜNYASI ŞEREF BELGESİ

İsmail Gaspıralı İlimler Akademisi yönetim kurulunun oybirliği ile Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Mesut Emre Karaköse’ye “Türk Dünyasına Hizmet Şeref Belgesi” verilmesi kararlaştırıldı. Kırım’da bulunan ve bilim, kültür ve sanat alanında faaliyet gösteren Akademi bu belgeyi şimdiye kadar Türk Dünyasının farklı coğrayalarından sadece dört kişiye vermişti.

Belgeyi takdim etmek için Türkiye’ye gelen Akademi Başkanı ve Kırım Cumhuriyeti Kültür Bakan Danışmanı İsmet Zaatov ile Akademi Gençlik Kolları Başkanı ve Duma Danışmanı Emil Yusupov, SASAM ofisini ziyaret etti. Ziyaret esnasında Kırım’da yaşanan güncel gelişmeler ele alındı. Türkiye’nin Kırım’da yaşayan soydaş ve dindaşlarıyla sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilerini geliştirmesi gerektiği ifade edildi.

İsmail Gaspıralı’nın çıkardığı Tercüman Gazetesinin Türk Dünyasının her yerinde okunduğunu ve aydınlar arasında bir birlik ruhu ve gündem oluşturduğunu vurgulayan SASAM Başkanı Karaköse, dilde, fikirde ve işte birlik parolasıyla hareket etmenin önemine işaret etti. Bu büyük onura layık görülmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, akademi yetkililerine teşekkür etti.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: