Twitter Facebook Linkedin Youtube

PORTEKİZ’DE BAŞKANLIK SEÇİMİ YARIŞI

portekiz baskanlik secimleri24 Ocak 2016 tarihinde yapılacak olan Portekiz’in Başkanlık seçimi, 10 adayın yarışına sahne olacak. 10 adayın her biri, ülkenin gelecek 5 yılı için seçim çalışmalarına başladı. Anketlere göre mevcut Başkan Cavaco Silva yerine geçmesi olası aday, merkez sağ tarafından desteklenen Marcelo Rebelo de Sousa. 67 yaşındaki Hukuk Profesörü de Sousa, ilk turda başkan olabilmek için oyların %50.1’ini almak zorunda. En son yapılan ankete göre; Rebelo de Sousa’ya %52.5’lik; en ciddi rakibi merkez sol-sosyalist Maria de Belem Roseira’ya ise %34.4’lük bir destek bulunuyor.(1). Anket sonuçlarına göre ibreler Rebelo de Sousa’yı gösterse de, merkez sol seçimin ikinci tura gideceğini düşünüyor.(2)

Portekiz’de 2016 Başkanlık seçimi, hem ekonomik hem de siyasi tansiyon arasında kalmış bir şekilde gerçekleşecek. 2011 yılında IMF, Portekiz’i devlet borçlarını azaltmak için Avrupa Merkez Bankası ve AB ortakları tarafından 78 milyar Euroluk kurtarma paketine zorladı. Buna ilaveten 9.7 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Portekiz’de, geçtiğimiz aylarda Hükümet krizin ortaya çıkması nedeniyle bu seçim önemli bir hale geldi. 2015 Kasım ayında Komünist Parti ve Sol Blok tarafından desteklenen Başbakan Antonia Costa’nın koltuğunu da ilgilendiren bu seçim, merkez sağ için bir geri dönüş niteliğini taşıyor. Çünkü Başkan, parlamentoyu feshedebileceği gibi yeni seçim için de ülkeyi harekete geçirebilir.

Başkanlık seçimine girecek diğer adaylar şu şekilde; Maria de Belém Roseira(66), Marisa Matias(39), Marcelo Rebelo de Sousa(67), António Sampaio da Nóvoa(61), Paulo Morais(52), Edgar Silva(53), Henrique Neto(79), Jorge Sequeira(49), Vitorino Silva(44) ve Cândido Ferreira(66).

.

Şahin KESKİN – Portekiz

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

________________________________

(1)http://portuguese-american-journal.com/january-24-portuguese-set-to-elected-a-new-president-of-the-republic-portugal/
(2)http://tr.euronews.com/2016/01/12/portekiz-de-10-cumhurbaskani-adayi-kiyasiya-yarisiyor/

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: