Twitter Facebook Linkedin Youtube

BAŞKENT GENÇLİĞİ MEVLANA İLE BULUŞTU

Sahipkıran AKADEMİ’nin Çankaya Gençlik Merkezi ile birlikte hazırladığı “Başkent Gençliği Mevlana ile Buluşuyor” başlıklı proje kapsamında Konya’ya günübirlik bir gezi düzenlendi. Konya gezisi için 12 Aralık Cumartesi günü 45 kişilik bir grupla Ankara’dan Konya’ya hareket edildi. Konya’da Mevlana Müzesi gezildi ve Şeb-i Arus programı izlendi.

Mevlana Müzesi

Yerli ve yabancı turist akınına uğrayan Mevlana Müzesi içerisinde Mevlana ve babası Bahaeddin Veledin soyundan gelenlerin kabirleri mevcuttur. Ayrıca Hüsameddin Çelebi, Selahaddin Zerkubi ve Şeyh Kerimüddin gibi Mevlevilikte makam sahibi olmuş zatların kabirleri de bulunmaktadır. Yeşil kubbenin tam altında Mevlana’nın ve oğlu Sultan Veled’in mezarları yer almaktadır. Bahçe kısmında birçok küçük oda mevcuttur. Bu odalar içerisinde eşyalar sergilenmektedir. Müze ile ilgili ilginç ayrıntılar da bulunmakta; Binanın harcına yumurta akı karıştırılmış. Yumurta akı duvarları çivi bile çakılmayacak kadar sağlam yaparken, karıncaların girmesini önlemeye yarıyormuş.

Şeb-i Arus Programı

Şeb-i Arus törenleri, her sene Aralık ayının ilk Cumartesisi ile birlikte başlayıp yaklaşık 2 hafta sürmekte ve adına Vuslat yıl dönümü de denmektedir. Şeb-i Arus; “Düğün Gecesi” demektir. Mevlana ölüm gününü “Hakk’a vuslat” yani “Yaratana Kavuşma” (Düğün Günü-Gecesi) saymıştır ve bu yüzden “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan” der. Tören, Naa’t-ı Şerif ile başlayıp ney taksimi, selam verme ve sema gösterisiyle devam etmekte ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua ile sona ermektedir.

GEZİDEN KARELER:

36 13 16 14 189 10 191 11

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: