Twitter Facebook Linkedin Youtube

CUMHURİYET SAVCISI M.SELİM KİRAZ’A YÖNELİK SALDIRIYA İLİŞKİN DEĞERLENDİRME

SASAM olarak, dün Çağlayan Adliyesinde merhum Savcımız Mehmet Selim Kiraz’a yönelik gerçekleştirilen elim saldırıyı lanetliyor; Savcı Mehmet Selim Kiraz’a Yüce Allah’tan rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı diliyoruz.

Merhum savcımızı hedef alan terör örgütü DHKP-C, kendisine adliye dışında da saldırı düzenleyebilecekken, yoğun güvenlik önlemleri alınan Avrupa’nın en büyük adliyesindeki odasında saldırıyı seçmiştir. Saldırının adliyede gerçekleştirilmesi ve merhum savcımızın kafasına silah dayanmış şekilde fotoğraf çekilerek paylaşılması, terör örgütünün tabanına yönelik propaganda; 8 saat süren rehin alma eylemi ise ulusal düzeyde infial oluşturma amacı taşımaktadır. Terör örgütü, saldırıyı adliyede gerçekleştirme tercihiyle kamuoyuna, devletin en mahrem yerlerine kadar sızıp, hedeflerine ulaşabilecekleri mesajını vermeye çalışmıştır. Saldırıyı gerçekleştiren terör örgütü üyelerinin propaganda amaçlı paylaştıkları, merhum savcımızın kafasına silah dayalı fotoğrafın, bazı basın organları tarafından da yayınlanması, örgütün propaganda çalışmalarına katkı sunmuş ve kesinlikle yanlış bir tercih olmuştur.

Teröristlerin adliyeye silah sokabilmeleri ise, alınan güvenlik tedbirlerinde bir açık olduğunu göstermektedir. Güvenlik açığı olarak en çok, avukatların üstlerinin aranmaması nedeniyle, silahların cübbe içerisine saklanarak sokulabileceği üzerinde durulmaktadır. Ancak yemekhaneye erzak veya adliyeye diğer taşınır malzeme tedarik eden firmalar aracılığıyla, erzak veya diğer taşınır malzeme içerisinde silah sokulması da mümkündür. Bu nedenle, adliye binasına tedarik sağlayan firmaların ve personellerinin de, güvenlik açısından sıkı kontrollerden geçirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde silah sokulması durumunda, adliye içerisinde teröristlere yardım eden personel de olması gerekmektedir ki, silahları teröristlere ulaştırabilsin. Dünkü saldırıda patlamalar olduğuna ilişkin haberler dikkate alındığında, içeriye sadece silah değil, bomba ve benzeri diğer mühimmatın da sokulduğu anlaşılmaktadır. Sayıca fazla olan silah ve mühimmatın, adliyeye tedarik sağlandığı sırada sokulma ihtimali, oldukça yüksektir.

Türkiye’nin tarihinde hiç yaşanmamış bir şekilde neredeyse tüm ülkede elektrik kesintisinin yaşanmasının ve aynı gün içinde bu elim saldırının gerçekleşmesinin, genel seçimlere kadarki dönemin sıkıntılı geçeceğine dair bir işaret olmasından endişe etmekteyiz. Önümüzdeki dönemde, diğer terör örgütlerinin de boş durmayacağı ve kamuoyunda infial oluşturacak benzeri saldırıları düzenleyebilecekleri göz önünde bulundurularak emniyet ve istihbarat birimlerimizin en üst seviyede teyakkuzda bulunmaları gerekmektedir.

Aziz milletimize tekrar baı sağlığı, emniyet güçlerimize terörle mücadelede başarılar dileriz.

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi – SASAM

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: