Twitter Facebook Linkedin Youtube

ADAY ADAYLARI VE TOPLAM KALİTE

Dr. H.Emin SERT

Dr. H.Emin SERT

Kalite, eğitim, gelişim ve iyiden yana değişim, hayatın akışı içinde önemsememiz gereken unsurlardandır. Kabuğunu kıramayan, hayata doğamaz. Kendini geliştirip, kabiliyetlerini en üst noktada değerlendirmeyen ve dayanak noktası olmayan, ayakta duramaz.

Zaman zaman aday adaylarımız ekranlarda ve değişik platformlarda boy gösterip plan ve projelerinden bahsederler. Yaklaşım ve sloganlar gayet güzel, “Her şey Türkiye için”, “insanımız her şeyin en güzeline layık” vb. Bu sözler, dişer seçimler için de geçerli. Kamuoyunun önüne çıkmak, heyecan verici olduğu kadar tehlikelidir. Gerçi bizde sorgulayıcı bir taban olmadığından, hafızalarımız çabuk siliniyor. Ama bir şekilde her davranışımızın kayıt altına alındığını[1] da unutmayalım.

Bu gayret ve çabaları, hayırda ve hizmette yarışmanın[2] güzel bir örneği olarak sergileyelim. Seçim gününe kadarki üslup ve yaklaşım, çok iyi ayarlanmalı; omuz omuza çalışabilecek bir zeminde, sevgi, saygı ve seviye muhafaza edilmelidir. Yarın ipi kim göğüsleyecek olursa, hazır olduğu söylenilen plan, proje ve fizibilite çalışmalarıyla o koltuğa oturanın yanında olunmalıdır. Tabi koltuğa oturan da, o makamda kaybolmamalı ve bu iletişim ve paylaşımın altyapısını oluşturmalıdır. Her şey insanımız içinse, yarın yürütmenin başına kim geçerse, dişer toplum sevdalılarıyla beraber el ele, gönül gönüle, sevgi, saygı ve sorumluluğa yakışır şekilde çalışılmalıdır. Çünkü başka bir dünya ve Türkiye olmadığı gibi, kaybedilecek zaman da yok.

Sayın müstakbel yönetici, küçük hesaplardan uzak, toplam kalite yönetimine önem veren, bilgi, hizmet üretimi ve yönetim stratejisini iyi belirleyip, ehliyet ve liyakate riayet ederek, gerçek örnek bir kadroyla çalışmaya yönelmelidir. Rekabet, mükemmellik için olmalıdır. Küçük hesapların, sahiplerini ve ülkemizi küçülteceği, unutulmamalıdır.

Maalesef günümüzde belli makamlara gelenlerin etrafını tabasbusçular (yalakalar), “evet efendimciler” ve “siz ne yaparsanız doğrudur efendimciler” sararak, gerçeklerin görülüp, doğruların yapılmasına engel olmaktadırlar. Buna bir de zafer sarhoşluğu eklenince, o mevkie gelininceye kadarki vaatler, idealizm ve projeler, daha önemlisi o güzelim insanlar giderek, yerine koltukta kaybolan, yanına yaklaşılamayan, bazı toplantılara telgraf ve çiçek gönderme lütfunda bulunmakla yetinen, günü kurtarmaya çalışan bir kişilik gelmektedir. Bu açıdan bakıldığında, aslında yüksek makam ve mevkiler tehlikelidir. İstişare ve danışman ekibi ve aynı zamanda yönetim ve temsil kadrosu da güçlü olmadığı takdirde, koltuğun kişileri değiştirmesi kaçınılmazdır.

Bütün makam ve mevkiler, aslında temsil içindir ve geçicidir. O temsilin güzel gerçekleştirilebilmesi için, bilginin gücüne önem veren, adalet, ehliyet ve liyakati ön planda tutan, toplam kalite yönetimini gerçekleştirebilecek bir ekip oluşturabilmek ve insanımızı veya her nereyi temsil ediyorsa, orayı yükseltebilmek gerekir.

Her iki dünyamızı imar edebilmek için maddi ve manevi deşer ve kaynaklara önem vererek, hayırlı hizmetler ve kalıcı eserler bırakabilmek temennisiyle…

.

Dr.Hüseyin Emin SERT
Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.
_______________________________________

[1] “Hâlbuki üzerinizde muhakkak bekçiler, değerli yazıcılar vardır.” İnfitar, 82/10-11.

[2] “İşte yarışacaklarsa insanlar, bu cennet devletine konmak için yarışsınlar!” Mutaffifin, 83/26.

Hüseyin Emin Sert Hakkında

Dr.Hüseyin Emin SERT: (İstanbul) Ordu-Perşembe doğumludur. Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur. Temel İslam Bilimleri-Tefsir sahasında “Kur’ân-ı Kerim Işığında İnsan Tipleri ve Davranışları” isimli teziyle doktora derecesi aldı. 2007’de Bosna-Hersek, Mekke-Medine, 2009’da İngiltere, Hollanda, Belçika, Almanya ve Kuzey Irak‘ta “İnsani ve Sosyal Gelişim” altyapı çalışmalarında bulundu. İngilizce ve Arapça‘yı bilişim ve iletişim dili olarak kullanıp, uluslararası hizmet kabiliyetini artırdı. Halen, www.insgem.com vasıtasıyla İnsanî ve Sosyal Gelişim Merkezi patent sahibi olarak bu anlayışı kamu, eğitim camiası, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası marifeti ile sağlıklı bir zeminde faaliyete geçirmeyi hedeflemektedir.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: