Twitter Facebook Linkedin Youtube

FİLİSTİN VE MISIR’DA YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE İLİŞKİN PANELİMİZ GERÇEKLEŞTİ

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi – SASAM tarafından düzenlenmekte olan “İslam Dünyasında Yaşanan İnsan Hakları İhlalleri Paneller Serisi”nin ikincisi, “Filistin ve Mısır’da Yaşanan İnsan Hakları İhlalleri” konulu panel, Filistinli Araştırmacı Yazar Moin NAİM ve Araştırmacı Yazar Mehtap TORUNTAY’ın sunumlarıyla HAK-İŞ Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

IMG_1049
Panelin başlangıcında, İHH Ankara Şube Başkanı Mustafa SİNAN ve HAK-İŞ Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Mustafa TORUNTAY, katılımcılara kısa birer selamlama konuşması yaptılar. SASAM Başkanı Süleyman ERDEM’in açılış konuşması ile başlayan panel, SASAM Uluslararası İlişkiler Masası Koordinatörü Cesurhan TAŞ’ın moderatörlüğünde devam etti.

Mısır’da yaşanan insan hakları ihlalleri, Ortadoğu coğrafyasını ve bu coğrafyadaki gelişmeleri yakından takip eden Araştırmacı Yazar Mehtap TORUNTAY tarafından anlatıldı. Sayın TORUNTAY; Mısır’da Mübarek rejiminin yolsuzluk, yoksulluk, baskı, haksızlık ve adaletsizlik rejimi olduğu için Mısır halkının ayaklandığını, meşhur Tahrir Meydanı direnişi ile 25 Şubat 2011 tarihinde Hüsnü Mübarek devrinin sona erdirdiğini, daha sonra yapılan demokratik seçimler ile İhvan-ı Müsliminin adayı Muhammed Mursi’nin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olarak göreve geldiğini belirterek şunları ifade etti: “Mısır’da ilk defa demokratik seçimle işbaşına gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ilk olarak sivil bir anayasa hazırlama çalınmalarına başladı. Halkını öne çıkaran, halkın mutluluğu ve refahını esas alan çalışmaları vardı. Ancak bir takım iç ve dış güçler, daha görev süresi bir yıl bile olmadan onu bir darbe ile görevden uzaklaştırdılar. Ona destek veren Mısır halkı, darbeye direndi ve Mursi’nin yanında yer aldı. Rabiatül Adeviyye meydanında toplanarak toplu direniş ve destek eylemleri yaptılar. Bu eylemler tamamen barışçıldı. Hiç bir taşkınlık yapılmadı. Fakat güvenlik güçleri ve Baltacılar denen çapulcular, halkın üzerine ateş açtılar ve katliam yaptılar. Bu baskı ve katliamlardan yılmayan ve eyleme devam eden halkı daha çok baskılayabilmek için, 528 masum insan için idam cezası verdiler. İddia edilen suçlar ile hiçbir ilişkisi olmayan bu insanların savunma hakları gibi en temel insan hakları bile gözetilmedi. Avukatları ile görüştürülmedi. Yakınları ile iletişim kurmalarına izin verilmedi. Tecrit edildiler. Hamile kadınlara bile kelepçe takarak doğum yaptırdılar. Yargılamalar adil ve tarafsız değil. İşkence ve zorla, suç isnatları ikrar ettirilmeye çalışılıyor.”

filistin_zafer

Filistin’de yaşanan insan hakları ihlalleri ise; Gazze doğumlu olan ve Türkiye’de eğitim hayatını tamamlayan Araştırmacı Yazar Moin NAİM tarafından ayrıntılı bir sunum eşliğinde anlatıldı. İsrail’in bizzat kendisinin kurulma sürecinin insan hakları ihlali olduğunu dile getiren Moin Naim: “İsrail işgal devleti daha kurulurken, Filistinlilerin topraklarını gasp ederek en temel insan haklarından olan mülkiyet hakkını ihlal etti. Osmanlı devletinin bölgeden çekilmesi ile hâkimiyet İngiltere’ye geçti. İngiltere de bölgeden çekilirken kendi silahlarını Yahudi yerleıimcilere verdi. Onlar da bu silahlar ile Filistinlileri öldürmeye, evlerinden yurtlarından kovmaya baıladılar. 1948 yılına kadar Filistin topraklarında belirli bir çoğunluğu yakaladıktan sonra Israil Devletini ilan ederek yayılmaya ve genişlemeye devam ettiler. BM tarafından ısrail aleyhine 38 karar çıkarıldı. Ancak hiç birisi uygulanamadı. Israil, BM kararlarını tanımıyor. Baskı ve zulümlerine devam ediyor. Toplu cezalandırmalardan tutun da, fosfor bombaları ile yakmaya kadar türlü türlü işkence yöntemleri ile Filistinlileri yok etmeye devam ediyor. Nazilerin Yahudilere yaptıkları işkencelerin intikamını Filistinlilerden alıyorlarmış gibi bir hisse kapılıyorum. Israil’e karşı İslam âleminden en etkili tepki Türkiye’den geldi. Davos’taki “one minute” çıkışı ve Mavi Marmara, Israil’i uluslararası arenada çok zora soktu” dedi.

Sunumlarının ardından katılımcıların soruları ve değerlendirmeleri alınarak panelistler tarafından yanıtlandı. Aile fotoğrafının çekilmesi ile panel sona erdi. Panelin videosu, aşağıda yer almaktadır.

Panelden Kareler:

DSCN9425 DSCN9428 IMG_1025 IMG_1029 IMG_1038 IMG_1065

 

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: