Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM BAŞKANI KARAKÖSE “TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ ÇALIŞTAYI”NA KATILDI

Teori Dergisi tarafından “Türk Milliyetçiliği Çalıştayı” düzenledi. Zoom üzerinden yapılan ve canlı şekilde Youtube’dan yayınlanan çalıştayın konuşmacıları, Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal, Kırım Tatar Halkı Milli Şurası Koordinatörü Prof. Dr. Lemara Selendili, Avrasya Uzmanlık ve Analiz Merkezi Başkanı Prof. Dr. Elşad Memmedov ve Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) Başkanı Mesut Emre Karaköse’ydi.

KAPSAYICI BİR MİLLİYETÇİLİK

İlk sözü alan Prof. Dr. Hasan Ünal, Atatürk milliyetçiliğinin dışlayıcı değil kapsayıcı bir milliyetçilik olduğunu ve laikliğin milletleşme sürecinin harcı olduğunu vurguladı. Dış politikada da Türk milliyetçiliğinin çıkarları doğrultusunda bölgesel işbirlikleri yapması gerektiğini söyleyen Ünal, komşu ülkelerimizi bölecek bir soğuk savaş milliyetçiliğinin çok yanlış olduğunu söyledi.

ABD TÜRKİYE’Yİ UKRAYNA YAPMAK İSTİYOR

Prof. Dr. Lemara Selendili de Türk milliyetçiliği için Türk-Rus dostluğunun öneminden bahsetti. Selendili, 100 yıl önce emperyalistlerin yapmaya çalıştığı gibi bugün de ABD’nin Türk dünyasını ABD ve Avrupa’ya bağlamanın ve Türkiye’yi Ukrayna yapmanın peşinde olduğunu söyledi. Çalıştaya Azerbaycan’dan katılan Prof. Dr. Elşad Memmedov, Ukrayna’dan sonra ikinci cephenin Türkiye vasıtasıyla açılmaya çalışıldığını belirtti.

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİN KARAKTERİ

SASAM Başkanı Mesut Emre Karaköse Türk Milliyetçiliğinin karakterini anlattı. Türk milliyetçiliğinin bir aydın hareketi olarak doğduğunu söyleyen Karaköse, Türk milliyetçiliğinin köklerine ve gelişim çizgisine ilişkin bilgiler verdi.

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATININ ÖNEMİ

Türk Devletleri Teşkilatı’na (TDT) değinen Doğu Perinçek, TDT’nin Türk dünyası ve mazlum milletler içinde bir kale olduğunu ve Asya uygarlığının yükselişinde çok önemli bir rolü olduğunu söyledi. Teşkilatın bölgesel ve küresel barış ve istikrara yapacağı katkıya işaret etti.

PLATFORM KURULACAK

Çalıştayda, Türk milliyetçiliği çalışmalarının genişletilmesi, Türk devletleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve bölgesel işbirliğinin artırılması üzerine ortak bir platform kurulması için fikir birliğine varıldı.

İzlemek isteyenler için Çalıştayın video kaydı:

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: