Twitter Facebook Linkedin Youtube

TERÖR ÖRGÜTLERİ TARAFINDAN ŞEHİT EDİLEN DİPLOMATLARIMIZI ANDIK

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Şehit İsmail Erez’in şehadet yıldönümü vesilesiyle Ankara’da bir anma programı düzenlendi. Şehit diplomatlarımız Cebeci Asri Mezarlığındaki Dışişleri Şehitliğinde anıldı. Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) ve Hür-Türk Platformu tarafından düzenlenen anma programında SASAM Başkanı Mesut Emre KARAKÖSE, dünyanın çeşitli coğrafyalarında bayrağımızı ve milletimizi temsil ederken şehit olan diplomatlarımıza ilişkin bir konuşma yaptı.

ASALA Terör Örgütü tarafından şehit edilen Paris Büyükelçisi İsmail Erez’in şehadetinin 47 nci yıldönümü nedeniyle düzenlenen programa, düzenleyici kuruluş temsilcilerinin yanı sıra ve üniversite öğrencileri katıldı. Terör örgütlerinin şehit ettiği Türk diplomatlar, mezarları başında ziyaret edildi.

ASALA (Ermenistan’ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu) başta olmak üzere Ermeni terör örgütleri, 1973-1986 yılları arasında diplomatlarımızı ve ailelerini hedef alan saldırılar düzenlemiştir. 1973 yılında Los Angeles Başkonsolosumuz Mehmet Baydar ile Konsolosumuz Bahadır Demir’in bir Ermeni teröristin saldırısı sonucu şehit olmalarıyla başlayan bu dönem, 22 Ekim 1975 tarihinde Viyana Büyükelçimiz Dâniş Tunalıgil’in şehadeti ile devam etmiş, Ermeni terör örgütlerinin saldırıları sonucunda 58’i Türk vatandaşı olmak üzere (31’i diplomat ve aile mensubu) 77 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi yaralanmıştır. Ermeni terör örgütlerinin saldırılarının yanı sıra, 1991 ve 1994 yıllarında Atina Büyükelçiliğimiz Basın Ataşesi Yardımcısı Çetin Görgü ile Büyükelçilik Müsteşarı Ömer Haluk Sipahioğlu “17 Kasım” terör örgütünün saldırısında şehit olmuşlardır. Ayrıca, 1993 yılında Bağdat Büyükelçiliğimiz İdari Ataşesi Çağlar Yücel, 2004 yılında Musul’da Güvenlik Ataşelerimiz Nihat Akbaş, Bilal Ürgen, Adem Çiçek, Bülent Kıranşal ve Süleyman Karahasanoğlu, 2013 yılında Mogadişu Büyükelçiliğimizde görevli polis memuru Sinan Yılmaz ve 2019 yılında Erbil Başkonsolosluğumuz mensubu Osman Köse terör örgütlerinin saldırısı sonucu şehit olmuşlardır.

Ülkemizi temsil ederken uğradıkları kalleş saldırılarla çeşitli ülkelerde şehit düşen diplomatlarımız, hiçbir zaman unutulmayacaktır. Türkiye’nin birlik ve beraberliğini, aydın ve vatansever evlatlarını hedef alan alçak terör grupları ve arkalarındaki kirli güçler asla amaçlarına ulaşamayacaktır. Bu vesileyle tekraren, merhum şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize sabır ve başsağlığı diliyoruz.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: