Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM TEMSİLCİLERİ TACİKİSTAN RESEPSİYONUNA KATILDI

Tacikistan’ın 30. bağımsızlık yıl dönümü Ankara’da düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Resepsiyona TBMM Başkanvekili Celal Adan, Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi Aşrafcon Gulov ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı. Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezini (SASAM) temsilen Başkan Mesut Emre Karaköse ve Başkan Yardımcısı Cesurhan Taş’ın davetli olduğu resepsiyonda Ankara’da bulunan büyükelçiliklerden çok sayıda diplomat da yer aldı.

Resepsiyonda konuşan Celal Adan, Türk ve Tacik halklarının yüz yıllardır aynı coğrafyada birlikte yaşadığını belirterek, “Tacikistan’ı kadim bir dost, dış politikamızda güzel bir yere sahip olan Orta Asya’da önemli bir ortak olarak görmekteyiz.” diye konuştu. Türkiye’nin Tacikistan’ın bağımsızlığından bu yana huzur ve refahını öncelediğini kaydeden Adan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin de geçen yıla oranla bu yılın ilk yarısında yüzde 67 arttığını söyledi. Adan, Türk yatırımcıların da Tacikistan’a ilgi gösterdiğini kaydederek bunların başında tarım ve tekstil geldiğini vurguladı.

Büyükelçi Gulov da ülkesinin son 30 yılda endüstriyel üretim ve tarım başta olmak üzere ekonomik alanda önemli gelişim kaydettiğini anlattı. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda ekonomik alanda birçok adım attıklarını kaydeden Gulov, Tacikistan’ın tüm dünyayla ilişkilerini geliştirmek amacıyla açık kapı politikası izleyerek birçok ülke ve uluslararası örgütle iş birliği yaptığını vurguladı. Gulov, Türkiye’nin Tacikistan’ı tanıyan ilk ülkelerden olduğuna işaret ederek, “Gelecek yıl diplomatik ilişkilerimizin kuruluşunun 30. yılını kutlayacağız. İki ülke de iş birliğinde önemli adımlar attı. Ülkemizin öncelikli dış politikalarından biri de Türkiye ile ilişkileri geliştirmektir. Türkiye, Tacikistan’ın önemli ticari partnerlerinden de biridir.” diye konuştu.

Türkiye-Tacikistan ilişkilerinin gelişmesinde ürettiği rapor ve strateji belgeleri ile önemli katkı sağlayan SASAM yetkililerine kültürel diplomasi alanındaki çalışmalarından dolayı Büyükelçilik yetkilileri tarafından teşekkür edildi. SASAM olarak davetleri için Tacikistan’ın Ankara Büyükelçiliğine teşekkür eder, bağımsızlık yıl dönümlerini kutlarız.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: